Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wspomnienia z pobytu na Sybirze 1940-1946

Zofia Ulicka

Wspomnienia z pobytu na Sybirze 1940-1946

35,00

 

[ Wspomnienia matki zesłanej do północnego Kazachstanu wraz z dwojgiem dzieci ]

Bogdan Ulicki, fragment Wstępu:

Drohobycz bogacił się z każdym rokiem, stanowił centrum zagłębia ropy naftowej, funkcjonowało w nim 5 rafinerii. W pełnej zgodzie żyły w mieście trzy narody: Polacy, Ukraińcy i Żydzi, współistniały trzy religie. Aż do wybuchu II wojny światowej i straszliwej daty 17 września 1939 roku, po której świat wywrócił się dla Polaków na wschodzie do góry nogami. Dotyczyło to także mojej rodziny. Pierwszą ofiarą był Dziadek Walerian, którego działalność społeczna, charakter pracy zawodowej jako urzędnika państwowego nieuchronnie musiały doprowadzić do tragedii, która nastąpiła w dniu jego imienin, 27 listopada 1939 roku, kiedy został aresztowany przez NKWD i stał się ofiarą straszliwego terroru stalinowskiego, wrogiem państwa radzieckiego. Pozostała rodzina, żona z dwójką małych dzieci, wkrótce sama doznała okrucieństwa „nowej władzy”. 13 kwietnia 1940 roku zostali wywiezieni w głąb ZSRR, do północnego Kazachstanu.
Wspomnienia mojej Babci Zofii to świadectwo tego strasznego czasu w historii naszego narodu. Tą książką chcę złożyć również hołd moim najbliższym przodkom oraz tym, którzy nie przeżyli i nie wrócili z „nieludzkiej ziemi”.

Norbertinum
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-722-2589-4

Liczba stron: 140

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...