Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wybór pism Teksty o Polsce i Polakach. Wywiad z Adamem Michnikiem

Heinrich Böll

Wybór pism Teksty o Polsce i Polakach. Wywiad z Adamem Michnikiem

8.5

(2 oceny) wspólnie z

39,00

 

Opublikowany w niniejszej książce wybór pism Heinricha Bölla odsłania mało w Polsce znaną, lecz w kontekście polskiej recepcji jego twórczości nader istotną kartę z dorobku niemieckiego Noblisty: jego żywe zainteresowanie Polską, osobiste doświadczenia z nią związane i relacje z konkretnymi Polakami, których spotkał na swej drodze, czy to osobiście, czy to za pośrednictwem ich pisarstwa.
Począwszy od listów wojennych z Bydgoszczy, gdzie przyszły pisarz odbywał szkolenie wojskowe i debiutanckiego opowiadanie Pociąg przyjechał o czasie, poprzez reminiscencje z podróży do Polski w 1956 roku i prace krytycznoliterackie o polskiej literaturze, aż po apele i odezwy formułowane w latach 70. i 80. XX w., w obronie prześladowanych przez komunistyczne władze działaczy Komitetu Obrony Robotnika i Solidarności, książka prezentuje szeroki i barwny, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami wachlarz dokumentów literackich i publicystycznych ukazujących autora Utraconej czci Katarzyny Blum jako wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.
Osobistymi wspomnieniami o Heinrichu Böllu i refleksjami o jego twórczości dzieli się w ekskluzywnym wywiadzie Adam Michnik, któremu było niejednokrotnie dane doświadczyć od Bölla bezpośredniego wsparcia.

Heinrich Böll (1917–1985) urodził się w Kolonii i ze swym miastem rodzinnym związany był przez większość swojego życia. Był jednym z najwybitniejszych powojennych prozaików niemieckich i wielkim autorytetem moralnym zaangażowanym w debaty publiczne swoich czasów, krytycznym katolikiem i sympatykiem ruchów lewicowych.
Proza Bölla, skupiona początkowo na przepracowywaniu pokoleniowych doświadczeń wojennych, w dojrzałym okresie twórczości dotykała najistotniejszych kwestii moralnych i społecznych powojennego świata, demaskowała mechanizmy władzy i manipulacje mediów. Do kanonu literatury światowej weszły na trwałe takie jego powieści, jak Gdzie byłeś, Adamie?, Bilard o wpół do dziesiątej, Zwierzenia klowna, Portret grupowy z damą, czy Utracona cześć Katarzyny Blum.
Wybitny kunszt literacki Bölla został w 1972 roku uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla.

Eperons-Ostrogi
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-948-4785-2

Liczba stron: 280

Format: 12.7x18.5

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...