Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wywiad Straży Granicznej 1928-1939 Wybór dokumentów

Kołakowski Piotr, Techman Ryszard

Wywiad Straży Granicznej 1928-1939 Wybór dokumentów

120,00

 

Przygotowana do druku publikacja dokumentów dotyczących wywiadu przedwojennej Straży Granicznej stanowi kontynuację tej tematyki, którą autorzy podjęli we wcześniejszym wydawnictwie źródłowym. Poprzedni tom, w pełni samoistny, miał jednak dużo bardziej zawężony zakres rzeczowy, terytorialny i chronologiczny od niżej prezentowanego, ujmując zaledwie niewielką część działalności wywiadowczej Straży Granicznej. Znaczna ilość przekazów źródłowych odnosząca się do całości problematyki, a zarazem ograniczone możliwości druku, nakazywały obecnie autorom przeprowadzenie selekcji dostępnych materiałów archiwalnych. Z konieczności zatem musiał powstać wybór dokumentów, które pochodzą w szczególności z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, ale także z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie-Rembertowie.
Zamysł przygotowania publikacji zakładał możliwie wszechstronne scharakteryzowanie służby wywiadowczej formacji ochraniającej granice II Rzeczypospolitej. Chodziło więc o ilustrację jej struktur organizacyjnych, personelu, metod działania, pokazanie funkcjonowania i wyników pracy różnych rodzajów wywiadu: gospodarczego (antyprzemytniczego i skarbowego), który dominował w międzywojniu, wojskowego (płytki wywiad i kontrwywiad) we współpracy z II Oddziałem Sztabu Głównego WP czy też politycznego (inwigilacji struktur komunistycznych czy ruchów narodowościowych) itp. Zamiar taki starano się osiągnąć poprzez zamieszczenie rozmaitych dokumentów wytworzonych przez Straż Graniczną. W publikacji znalazły się zatem: instrukcje i wytyczne, meldunki, raporty, referaty i informacje, sprawozdania, rozkazy, komunikaty informacyjne, typowa korespondencja, protokoły z odpraw i konferencji, telefonogramy i telegramy, które obrazują wszelkie przejawy działalności wywiadowczej Straży Granicznej. Przy selekcji dokumentów brano pod uwagę niemal wyłącznie wartość badawczą, jakkolwiek pewne znaczenie miała także ich objętość, gdyż nie wszystkie liczące kilkadziesiąt i więcej stron mogły zostać ujęte

(Ze Wstępu).

Wydawnictwo Akademii Pomorskiej w Słupsku
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-746-7212-2

Liczba stron: 560

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 120,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...