Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Za parawanem krajobrazu

Henryk Szczepański

Za parawanem krajobrazu

30,00

 

Wtajemniczenie
Zaczęło się od trzech litografii Alberta Littmanna przypadkowo odnalezionych przez Pawła
Knotela, a opublikowanych w 1908 roku. Dla mnie stały się czymś w rodzaju wziernika, przez który mogłem obejrzeć Katowice sprzed półtora wieku. Na podglądaniu nie poprzestałem bo każdy z tych obrazów to nie tylko okno na świat czy dziurka od klucza, ale również… zasłona!
Do miłośników sztuki i kolekcjonerów domowych dekoracji trafiły w roku 1866, a więc w gorących miesiącach modernizowania administracyjnej maszynerii przeobrażającej wiejską gminę we wspólnotę municypalną. Nie kuszą reporterską sensacją, ale zachęcają do rekonstrukcji towarzyszących im wydarzeń. Przypominają architekturę, garderobę i rekwizyty tamtej epoki. Są cegiełką do ich legendy i garstką złotego runa wyszabrowanego z sezamów niepamięci. W ciemnych kątach muzealnych magazynów doczekały III tysiąclecia.

Od Autora

Spis treści
Wtajemniczenie
Bogucice 1734
Kościoł św. Szczepana i Doroty / Sanktuarium i probostwo / Parafia / Najstarsza nekropolia Katowic / Burzliwe życie wedutysty / Orantka u stop krzyża

Wełnowiec 1808
Huta „Hohenlohe” / Park i pałac / Mistrz biedermeierowskich pejzaży / Wszystko przez tych Francuzow! / Przeprowadzka / Reportaże spod rylca / Na ścieżkach kariery / Na skraju Wełnowca / W czasach księcia Augusta / Między pruskim młotem a ruskim kowadłem /

Wełnowiec 1840
(...)
Katowice 1850
Osada nad Rozdzianką / Narodziny „Ferdynanda” / Magiczny wdzięk sielanki / Zapomniane Eldorado / W zaciszu mieszczańskiego domu / Ogromna, straszna i lodowata / Najstarsza widokowka świata / Z ołowkiem i pędzelkiem / Pod własnym szyldem / Złoty mit Karkonoszy / Narodziny turystyki i pamiątkarstwa

Świątynia starokatolikow
(...)
Ulica Przemysłowa
(...)
Chaussestrasse czyli Warszawska 1866
(...)
Huta „Jakub”
(...)
Kopalnia Ferdynand
(...)
Huta Marta
(...)
Amerykański młyn parowy
(...)
Dworzec kolejowy
(...)
Huta Katowicka
(...)
Spis ilustracji
(...)

Śląsk
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-716-4538-9

Liczba stron: 227

Format: 250x176mm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...