Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zachować Niepodległą

Warchoł Paweł

Zachować Niepodległą

9,99

 

11 listopada 1918 r. to jeden z najważniejszych dni w historii naszego narodu. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska na nowo odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Powstała niczym Feniks z popiołów.
Od tamtego wydarzenia minęło sto lat. Czas nie zatarł śladów tamtych dni i bohaterskich czynów naszych rodaków. W najcięższych czasach nie stracili wiary w Boga i nie zapomnieli o ojczyźnie. Trwali we wspólnocie, doświadczając cierpienia i dziejowej niesprawiedliwości. Nie zrażały ich bolesne cięgi zaborców, gdyż siła ducha była mocniejsza niż ludzka słabość. Byli do tego zdolni, ponieważ wybierali wartości odwołujące się do Boga, narodu, rodziny i Kościoła. Wierzyli, że dzięki nim można zwyciężyć. Nie pomylili się.
Miłość do Boga i ojczyzny nie wygasła w naszych czasach. Jest darem i zadaniem. Aby pojąć tę prawdę, trzeba lepiej poznać historię. Tylko w oparciu o nią można należycie wyciągać wnioski i myśleć o przyszłości. Nasze dzieje uczą, że siła jest w Bogu, który powołał do istnienia nasz naród i chce, aby cieszył się godnością i rozwijał się na Jego chwałę. Wobec rożnych trudności wciąż winniśmy mieć nadzieję na ich rozwiązanie, a pomocą są wyciągnięte do zgody z naszymi rodakami ręce. Wspierają nas też święci, którzy o nas nie zapominają.
Dzisiejszy świat cierpiący na chorobę pośpiechu poszukuje ciągle syntetycznych skrótów myślowych. Jak mówić o bogatej historii i niepodległości Polski? Ta broszurka wychodzi naprzeciw poszukiwaniom historycznego skrótu myślowego.

Bernardinum
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-812-7162-2

Liczba stron: 92

Format: 25.0x15.5

Cena detaliczna: 9,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...