Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żaden koniec

Zośka Papużanka

Żaden koniec

7.4

(118 ocen) wspólnie z

30,14

 

Powieść nie musi wskazywać rozwiązań, nie musi się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy. Zośka Papużanka wraca do sagi rodzinnej, lecz zamiast na narodzinach, skupia się na odchodzeniu. Żaden koniecto próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków. „A może jedynie klaun w cyrku wie, kto naprawdę jest smutny, i tylko dziecko się nie śmieje?”, pyta Zośka. A ona umie opowiedzieć o życiu w taki sposób, że dziwimy się zwykłymi sprawami. I przez chwilę zaczynamy rozumieć wszystko. To rodzinna saga, w której żadna relacja nie jest taka, jaka się wydaje. Najodważniejsza powieść Papużanki, językowo zapiera dech. Sylwia Chutnik




Opis księgarni

"Żaden koniec" to podróż po krętych ścieżkach rodzinnej sagi, która jest jednak czymś więcej niż tradycyjną rodziną. To historia kilku pokoleń, które łączy więcej tajemnic i nieporozumień niż wspólnych wspomnień. Zośka Papużanka z wprawą portretuje członków rodziny, którzy często nie potrafią zrozumieć siebie nawzajem, nie mówiąc już o próbie zrozumienia przeszłości.

Dzieci i wnuki głównej postaci, Krystyny, są jak detektywi, próbujący rozwikłać zagadkę rodzinną. Starają się zrozumieć jej dziwactwa, poszukują wskazówek w milczeniu przodków, by zrozumieć, kim są i jakie znaczenie dla ich własnego życia ma historia ich rodziny. "A może jedynie klaun w cyrku wie, kto naprawdę jest smutny, i tylko dziecko się nie śmieje?", pyta Zośka. Ta powieść sprawia, że zastanawiamy się nad tym, co właściwie wiemy o naszych najbliższych.

Papużanka tworzy wielowarstwowy portret rodziny, gdzie nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Ta rodzinna saga zaskakuje, bawi i przeraża. W "Żadnym końcu" relacje rodzinne są skomplikowane, pełne sekretów i niezrozumiałych motywów, co tworzy jedyny w swoim rodzaju obraz relacji między pokoleniami. Ta powieść jest odważnym i zaskakującym spojrzeniem na rodzinę, pełnym zaskakujących zwrotów akcji, które odkrywają przed czytelnikiem niewygodne prawdy. A język Papużanki zapiera dech w piersiach, jest świeży, pełen metafor i dowcipu. Słowem kluczowym jest tu "odkrywanie" - zarówno tajemnic przeszłości, jak i głęboko ukrytych emocji aktualnych bohaterów. "Żaden koniec" to książka, która pozwoli Ci spojrzeć na rodzinę z zupełnie nowej perspektywy.

Marginesy
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-677-9027-7

Liczba stron: 256

Format: 13.0x19.7cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...