Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zakopane: Luftkurort 1940

Jacek Rębacz

Zakopane: Luftkurort 1940

5.5

(20 ocen) wspólnie z

25,90

 

Jacek Rębacz poświęcił Zakopanemu już dwie książki: SEZON NA SAMOBÓJCÓW i POKÓJ Z WIDOKIEM NA CMENTARZ, obie kontrowersyjne, ukazujące inne, mroczne oblicze zimowej stolicy Polski. Tym razem cofnął się w przeszłość – do Zakopanego z lat wojny, które hitlerowcy uczynili strefą zamkniętą, stacją klimatyczną dla swoich żołnierzy. I obiektem eksperymentu mającego zamienić górali w Goralenvolk, kolaborantów i mięso armatnie III Rzeszy.

Jest zima 1940 roku. Kończy się pewna epoka w historii miasta pod Giewontem. Przedwojenne, wieloetniczne Zakopane, gdzie żyli obok siebie Polacy, Górale, Żydzi, Niemcy i Ukraińcy, przeobraża się w kurort dla niemieckich lotników. Powstaje Goralenvolk. Okupanci rozpoczynają przebudowę miasta. Zakopane ma wkrótce wizytować Heinrich Himmler, a zaciszny kurort pod Tatrami zostaje wybrany jako miejsce spotkania tajnych delegacji.
W takim czasie do miasteczka przybywa pewien młody uciekinier, który nie wie jeszcze, że odnajdzie tutaj wielkie uczucie a jego samego dopadną nie mniejsze kłopoty.
„Zakopane: Luftkurort 1940, to brawurowo opowiedziana przygodowo-szpiegowska historia rozgrywająca się w starannie odtworzonej scenerii Zakopanego z początkowych miesięcy wojny.

Co kryje się za tajemniczym zniknięciem pewnego rotmistrza? Jaką misję ma do spełnienia cichociemny Drawiński? Co się stało z zaginionym transportem polskiego złota? Co o wspomnianych sprawach wiedzą sowieccy szpiedzy i pracownicy Abwehry?
Czy trzy skrzynie złota i kosztowności to dosyć, aby odmienić życie?

SuperNowa
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-757-8015-4

Liczba stron: 284

Format: 130x200mm

Cena detaliczna: 25,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...