Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zasłużeni lekarze toruńscy we wspomnieniach Sylwetki lekarzy wojskowych i nie tylko

Zasłużeni lekarze toruńscy we wspomnieniach Sylwetki lekarzy wojskowych i nie tylko

45,11

 

Tom zredagowaliśmy w konwencji historycznej, poczynając od lat I wojny światowej, tj. zaangażowania toruńskich lekarzy w działania niepodległo­ściowe, przez okres międzywojenny, miesiące niemieckiej Zbrod­ni Pomorskiej 1939–1940 i kolejne lata II wojny światowej. Wie­lu z nich służyło w Toruniu i przeszło przez tutejszy VIII Szpital Okręgowy, a w czasie wojny pełniło wysokie funkcje w struktu­rach Polskiego Państwa Podziemnego i jego Armii Krajowej, jak np. płk dr Zygmunt Gilewicz czy płk dr Leon Strehl. Część była zaangażowana również w prace Polskiego Czerwonego Krzyża, bo przed wojną, w jej trakcie i po 1945 roku wojsko bardzo blisko współpracowało z PCK.

Podobnie jak w pierwszych dwóch tomach mocną stroną pu­blikacji są unikalne fotografie, szczególnie te wykonane ex tempo­re, dokumentujące ważne wydarzenia lub wycinki z codzienności naszych bohaterów.
Fragment Słowa wstępnego

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 9788381808385

Liczba stron: 225

Cena detaliczna: 56,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...