Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zawodowi politycy w okresie przemian ustrojowych

Justyna Nyćkowiak

Zawodowi politycy w okresie przemian ustrojowych

19,14

 

W monografii przedstawione zostały wzory realizacji zawodowych karier politycznych w Polsce między 1989 a 2007 rokiem. Wśród liczącej ponad trzysta osób kategorii polityków zawodowych, zostało zidentyfikowanych kilka „typowych” ścieżek przebiegu karier politycznych.

W książce tej wielokrotnie postawione zostaną znaki zapytania w momentach, w których logika funkcjonowania instytucji politycznych będzie demaskować zaskakujące („nielogiczne”) mechanizmy wyborcze. Prezentowane w książce analizy pozwalają na stwierdzenie, że stopień interpretacji reguł wyborczych w latach 1989–2007 okazał się większy, niż można byłoby oczekiwać w przypadku tak silnie zinstytucjonalizowanego porządku, jakim jest system wyborczy. Wskazuje to także na to, że logika instytucji nie zawsze odpowiada praktyce zachowań wyborczych osób kandydujących w wyborach parlamentarnych, a także uczestniczących w wyborach podmiotów politycznych. Poprzez przyglądanie się nietypowym zdarzeniom w ramach systemu wyborczego, występującym w przebiegu zawodowych karier politycznych, można odkrywać interesujące próby stosowania zindywidualizowanych strategii umożliwiających elastyczne dostosowywanie rozwiązań instytucjonalnych do aktualnych, często partykularnych interesów. Tego typu sytuacje mogą prowadzić do utrwalania mechanizmów dezorganizujących życie polityczne, lub przeciwnie mogą sprzyjać modyfikowaniu istniejących reguł instytucjonalnych w kierunku uczytelnienia procesu wyborczego.

Elipsa Dom Wydawniczy i Handlowy
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-7332-3

Liczba stron: 168

Cena detaliczna: 21,00 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...