Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zbrodnia Stalina w Katyniu i jej następstwa od roku 1940 do dziś

Peter Johnsson

Zbrodnia Stalina w Katyniu i jej następstwa od roku 1940 do dziś

8.7

(3 oceny) wspólnie z

59,00

 

Peterowi Johnsson udało się w oparciu o dokumenty dostępne od kilkudziesięciu lat w fascynujący sposób opisać historię zbrodni w Katyniu. Książka jest, cytując pierwsze recenzje jakie ukazały się w Szwecji, nie tylko relacją wydarzeń, jest opowieścią o tym jak można używać historii lub jej nadużywać. Czytelnik śledzi przebieg wypadków od początku, od wybuchy drugiej wojny światowej aż do rozpraw sądowych w Strasburgu. Autor opisuje przebieg rozpraw w Trybunale w Norymberdze, jak również dobrze udokumentowane badania z połowy lat 50. przeprowadzone przez amerykański Kongres.
Nowością dla polskiego czytelnika będzie wgląd w korespondencję pomiędzy przedstawicielami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie i stalinowskim ministrem spraw zagranicznych – Mołotowem, w której Czerwony Krzyż dopytuje się o losy zaaresztowanych więźniów. Wymiana listów rozpoczęła się tydzień po ataku Sowietów na Polskę.
Czytelnika może zdumiewać rozdział o tym jak przedstawiciele biura politycznego polskiej partii komunistycznej wpierani przez radzieckiego ambasadora w Sztokholmie, zwrócili się do Olofa Palme, ówczesnego premiera Szwecji, z prośbą o zablokowanie inicjatywy wzniesienia pomnika ku czci ofiar Katynia w Sztokholmie.

Peter Johnsson jest w Szwecji jednym z najbardziej znanych znawców Polski i Europy Wschodniej. W latach 1980–2015 pracował jako korespondent dla skandynawskich mediów: 30 lat dla gazety „Göteborgs-Posten”, 15 lat dla kanałów szwedzkojęzycznych fińskiego Yle – publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego. Od roku 1984 mieszka na stałe w Warszawie. Wydał kilka książek o Polsce i Ukrainie, m.in. obszerną Historię Polski, jak również pierwszą w języku szwedzkim Historię Ukrainy. Ostatnia książka to Polen! Quo Vadis? O Polsce w dzisiejszej Europie. Peter Johnsson współpracuje również m.in. z Forum for Living History w Sztokholmie i ze Szwedzkim Instytutem ds. Międzynarodowych. W 1992 r. otrzymał od prezydenta Lecha Wałęsy medal za swoją działalność na rzecz opozycji demokratycznej w komunistycznej Polsce. Prezentowana obecnie polskim czytelnikom książka Zbrodnia Stalina w Katyniu została w roku 2010 wyróżniona przez szwedzkie gazety „Svenska Dagbladet” i „Aftonbladet” jako jedna z trzech najlepszych książek roku w dziedzinie literatury faktu. Za swoją działalność literacką Peter Johnsson otrzymał w tym samym roku Nagrodę Polonii Szwedzkiej przyznawaną przez redakcję „Nowej Gazety Polskiej”.

Książka jest ilustrowana i zawiera zdjęcia archiwalne.

BC Edukacja
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-12-06

ISBN: 978-83-943-7284-2

Tytuł oryginalny: Stalins Mord i Katyn och dess historiska efterspel 1940–2010

Liczba stron: 272

Format: 15.0x21.5cm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...