Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Znaki Tajemnicy Sakramenty w teorii i praktyce Kościoła

Znaki Tajemnicy Sakramenty w teorii i praktyce Kościoła

50,89

 

Sakramenty i ich liturgia posiadają szczególne znaczenie dla budowy Kościoła, a refleksja nad nimi może okazać się fascynującą przygodą dla każdego człowieka, który poszukuje nie tylko prawdy wiary, ale również prawdy o sensie istnienia. (Fragment wstępu)

Niniejsza monografia jest najpełniejszym polskim opracowaniem poświęconym sakramentologii. Po raz pierwszy na tę dziedzinę spojrzano tak szeroko, zajmując się w obrębie jednego dzieła zarówno sakramentologią fundamentalną, jak i szczegółową.

Książka mimo wielości poruszanych zagadnień odznacza się wewnętrzną spójnością. Istotne elementy chrześcijaństwa, takie jak dogmat, liturgia i życie, są w niej traktowane nierozłącznie.

Odnowa sakramentologii proponowana w tej książce nie idzie po linii preferencji jednej szkoły refleksji nad drugą, wykazywania słabości i zalet, ale zmierza do symfoniczności ujęć. Oznacza to, że autorzy potrafili połączyć wymóg systematyczności z szczegółowością analiz, dbając – a to zasługa redaktorów – aby obraz analizowanego tematu nie posiadał przerysowań. W ten sposób otrzymujemy ambitną publikację, która łączy nova et vetera – niezbędną dla odnowy życia teologalnego, które w liturgii osiąga swój pełny wyraz. (Fragment recenzji ks. dr. hab. Piotra Roszaka, prof. UMK)

16 artykułów poświęconych sakramentologii, podzielonych na dwie sekcje (sakramentologia fundamentalna i sakramentologia szczegółowa).

Sakramentologia fundamentalna
Mariusz Uniżycki OFM, Historia sakramentologii
ks. Robert J. Woźniak, Znak, osoba, tajemnica: zarys ogólnej teorii sakramentów
ks. Bogusław Migut, Nowe kierunki sakramentologii
Jarosław Kupczak OP, Ciało i sakrament
Paweł Rojek, Filozofia znaku. Wprowadzenie do semiotyki liturgii
Tomasz Dekert, Filozofia rytuału. Problemy podejścia racjonalistycznego
ks. Andrzej Wójcik, Prawo Kościoła a rzeczywistość sakramentalna
ks. Krzysztof Porosło, Modele klasyfikacji sakramentów i ich znaczenie teologiczne

Sakramentologia szczegółowa
Maciej Zachara MIC, Sakrament chrztu
Tomasz Grabowski OP, Sakrament bierzmowania
ks. Grzegorz Strzelczyk, Sakrament Eucharystii
ks. Tomasz Bać, Sakrament pokuty i pojednania
Paweł Sambor OFM, Sakrament namaszczenia chorych
ks. Jan D. Szczurek, Sakrament święceń
ks. Robert Skrzypczak, Sakrament małżeństwa
ks. Henryk Paprocki, Sakramentologia prawosławna

WAM
Zintegrowana

ISBN: 978-83-277-1597-5

Liczba stron: 568

Format: 19.7x24.7

Cena detaliczna: 89,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...