Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Znużeni nowoczesnością Społeczeństwo konsumpcyjne i wartości materialne w twórczości Muronga Xuecu  Społeczeństwo konsumpcyjne i wartości materialne w twórczości Muronga Xuecu

Zofia Jakubów

Znużeni nowoczesnością Społeczeństwo konsumpcyjne i wartości materialne w twórczości Muronga Xuecu Społeczeństwo konsumpcyjne i wartości materialne w twórczości Muronga Xuecu

10.0

(1 ocena) wspólnie z

42,49

 

Twórczość Muronga Xuecuna i Li Shijianga, a dokładniej sposób, w jaki przedstawiają oni przemiany zachodzące w chińskim społeczeństwie, a także ewolucja ich postaw wobec trendów modernizacyjnych, konsumpcjonizmu i wartości materialnych, doskonale nadają się do opisu rzeczywistości we współczesnych Chinach i nie tylko.
Przedmioty zastępują ludzi, konsumpcja organizuje codzienność, a zakupy stają się podstawową czynnością człowieka, wyznaczającą sposób działania i myślenia we wszelkich aspektach życia.

Neoliberalny świat konsumpcji, ukazany w powieściach obu autorów z pokolenia 70 hou, czyli urodzonych w latach 70. XX wieku, funkcjonuje według reguł opisanej przez Zygmunta Baumana płynnej nowoczesności i społeczeństwa konsumpcyjnego, zdefiniowanego przez Jeana Baudrillarda. Nękani niepewnością bohaterowie znajdują się w stanie ciągłej walki o przetrwanie, o miejsce w kręgu konsumentów. Łatwo je utracić i popaść w stan bezużyteczności, zostać człowiekiem-odpadem, pogardzanym, izolowanym, marginalizowanym. Kapitalistyczny mit okazuje się fałszywy, o awans społeczny jest trudno, niejasne są też sposoby jego uzyskania.

Książka Zofii Jakubów nie jest typową nudną opowieścią o opowieści, ponieważ mamy w niej do czynienia z błyskotliwą erudycją, umiejętną analizą kontekstów, rozległą wiedzą, znakomicie wykorzystanymi narzędziami metodologicznymi, przede wszystkim zaś z nowatorską aplikacją myśli Baumana do zdefiniowania konsumpcyjnego społeczeństwa chińskiego, odbitego w zwierciadle literatury.
Prof. dr hab. Lidia Kasarełło

Książka Zofii Jakubów będzie z pewnością ciekawą lekturą dla osób szukających nie tylko obrazu Chin i procesów zachodzących w nich przemian rynkowych i społecznych, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą widzieć chińskie społeczeństwo oczami Chińczyków, poznać ich uczucia i etyczne rozterki.
Dr hab. Ewa Zajdler, prof. UJ

Zofia Jakubów – absolwentka sinologii, adiunkt w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje na współczesnej literaturze chińskiej, przede wszystkim twórczości pisarzy średniego pokolenia: ich postawach wobec nowoczesności, wpływów zachodnich, wartości materialnych, konsumpcjonizmu. Zajmowała się także chińską prozą awangardową.

Wydawnictwo Dialog
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-800-2870-8

Liczba stron: 356

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 58,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...