Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej

Mira Jakowienko

Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej

6.8

(166 ocen) wspólnie z

24,43

Żona mordercy, kochanka bezpieki. Wstrząsająca spowiedź Agnessy Mironowej

Agnessa stoi przed lustrem. Zapina kolię, którą dostała od męża. Na dłonie wsuwa jedwabne rękawiczki. Wszystko pasuje, wygląda świetnie. Jest gotowa na bal. Jej mąż, oficer NKWD, dał jej to, czego pragnęła ‒ światowe życie.

Żyła jak królowa: luksusy, dwór pochlebców, kochankowie, żadnych ograniczeń w świecie, w którym na podstawie jednego donosu znikały całe rodziny. Agnessa znała reguły gry, umiejętnie odsuwała od męża kolejne konkurentki, a gdy było trzeba, znowu stawała się niewinną i łagodną dziewczyną. Wygrała marzenia, ale potem omal nie przypłaciła tego życiem.

„Żona enkawudzisty” to fascynująca opowieść o miłości w burzliwych czasach, gdy rodziła się stalinowska Rosja. Agnessa zakosztowała raju dostępnego tylko dla czerwonych elit i przeżyła piekło gułagu. Teraz opowiada nam swoją historię.

Znak Horyzont
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-06-02

ISBN: 978-83-240-3010-1

Opracowanie graficzne
Katarzyna Ewa Legendź

Tytuł oryginalny: Agnessa

Liczba stron: 448

Znak Horyzont

Format: 144x205

Cena detaliczna: 34,90 zł

Tłumaczenie: Dorota Bal

Łukasz Modelski

Agnessa Mironowa snuje opowieść pełną kłamstw na własny temat, a jednak w całości wiarygodną. Mówi jakby mimochodem, jakby gawędząc – podobnym tonem opisuje stroje czy menu przyjęć elit NKWD i szkielety ofiar Wielkiego Głodu. Przerażające świadectwo człowieka sowieckiego, głos z nieludzkiej ziemi.

Ciekawostki historyczne

Świeże warzywa, owoce i egzotyczne kwiaty w środku syberyjskiej zimy? Nie ma sprawy! Prywatne kina i podróże carskimi salonkami? Na zawołanie. Szampan, kawior, wyszukane potrawy, kiedy wszyscy wokół głodują? Oczywiście. Poznajcie życia przedwojennych radzieckich wysokich sfer („Sekrety stalinowskiej elity. Jak się bawili czerwoni kaci”). Zobacz więcej >>

Być kobietą kata...

Żony enkawudzistów awansowały wraz z mężami i wraz z nimi upadały. Najpierw żyły jak królowe. Potem, gdy zaczynali znikać sąsiedzi, sądziły, że ich to nie dotyczy. Na koniec drżały, gdy rozlegało się pukanie do drzwi („Być kobietą kata, czyli życie na huśtawce Stalina”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Stany Zjednoczone krajem nieskończonych możliwości? - zapomnij! Najbardziej oszałamiające kariery można było zrobić w radzieckiej Rosji! To jednak była zabawa dla naprawdę zuchwałych ludzi z mocnymi nerwami, bo równie łatwo i błyskawicznie pokonywało się drogę od zera na sam szczyt, jak później spadało w dół… („Kolega z wakacji zastępcą ministra? Tak się robiło kariery w Związku Radzieckim”) Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Wyobraź sobie, że do Twoich drzwi właśnie zapukał przedstawiciel reżimu… Masz się natychmiast stawić na przesłuchanie. Wiesz, co to oznacza? Jeśli chcesz mieć jakiekolwiek szanse na przetrwanie aresztowania, procesu i zsyłki do łagru, lepiej przeczytaj ten poradnik. Zanim enkawudziści Ci go nie skonfiskują („Poradnik przetrwania w radzieckim łagrze. Lektura tylko dla ludzi o mocnych nerwach”). Zobacz więcej >>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...