Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zrzeszenie Studentów Polskich w socjalizmie państwowym 1950-1973

Stemplowski Ryszard

Zrzeszenie Studentów Polskich w socjalizmie państwowym 1950-1973

42,00

 

Gdy przystępowałem do lektury książki Ryszarda Stemplowskiego o Zrzeszeniu Studentów Polskich, wiedziałem, że napisał ją człowiek „ze środka”, były działacz znający mechanizmy, konteksty i ludzi – a do tego naukowiec doskonale zdający sobie sprawę z pułapek subiektywizmu, a zarazem posługujący się profesjonalnym warsztatem badawczym historyka. Wielkim atutem Autora było i to, że z racji „starych znajomości” mógł dotrzeć do wielu działaczy ZSP i uzyskać od nich mnóstwo relacji i wywiadów. […] obok bogatej literatury przedmiotu,memuarystyki, prasy, publikowanych dokumentów, a także archiwaliów (na przykład z Archiwum Akt Nowych) wykorzystał dokumenty pochodzące ze zbiorów własnych oraz kolegów z ZSP. […] Nie ulega dla mnie wątpliwości, że mamy do czynienia z książką ważną i potrzebną. […] Czy całkowicie wypełni lukę, jaka istnieje w opisie dziejów ZSP? A czy w ogóle kiedykolwiek jakakolwiek książka w całości wypełniła jakąkolwiek lukę historyczną?
Z recenzji prof. Jerzego Eislera

Wielki walor pracy stanowią źródła – dokumenty oraz wywiady przeprowadzone z czołowymi działaczami ruchu studenckiego, a także z partyjnymi dostojnikami. Wywiady mają charakter zogniskowanych wywiadów eksperckich. Dzięki nim autor mógł skonstruować ciekawe wyjaśnienie powodów, dla których w szczycie stalinizmu pozwolono w Polsce na założenie społeczno-zawodowej organizacji studenckiej i akceptowano jej istnienie przez 23 lata, jak również powodów zlikwidowania tej organizacji.
Z recenzji prof. Jacka Raciborskiego

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3935-9

Liczba stron: 386

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...