Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Życie i działalność księdza Bazylego Martysza. Droga do świętości

Katarzyna Mazurek

Życie i działalność księdza Bazylego Martysza. Droga do świętości

21,00

 

Publikacja poświęcona jest życiu i działalności duszpasterskiej prawosławnego księdza, św. Bazylego Martysza. Ksiądz Bazyli urodził się 20 lutego 1874 roku w Szechowicach, na Ziemi Chełmskiej. W młodości odbył swą pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych. W 1897 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Chełmie, zaś w 1900 roku ożenił się z Olgą Nowik, a następnie przyjął święcenia kapłańskie. Wkrótce po tym wyjechał ponownie do Ameryki, gdzie przez dwanaście lat (w tym pięć lat na Alasce) pracował jako misjonarz. W 1912 roku powrócił wraz z rodziną – żoną i czworgiem dzieci do Polski i zamieszkał w Sosnowcu. Po wybuchu I wojny światowej został przymusowo ewakuowany do Rosji, skąd powrócił dopiero w 1919 roku. Jesienią tego roku podjął służbę w Wojsku Polskim, a dwa lata później objął stanowisko naczelnego kapelana wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, w stopniu pułkownika. Po przejściu na emeryturę w 1934 roku zamieszkał w rodzinnym Teratynie, gdzie w nocy 4 maja 1945 roku poniósł męczeńską śmierć. W czerwcu 2003 roku, decyzją soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, został kanonizowany jako jeden z Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej.

Elipsa Dom Wydawniczy
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-09-04

ISBN: 978-83-801-7205-0

Liczba stron: 182

Format: 15.2x18.8

Cena detaliczna: 21,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...