Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zygmunt Korybutowicz. Litewski książę w husyckich Czechach (ok..1395 - wrzesień 1435)

Jerzy Grygiel

Zygmunt Korybutowicz. Litewski książę w husyckich Czechach (ok..1395 - wrzesień 1435)

7.3

(4 oceny) wspólnie z

19,01

 

Bohaterem niniejszej książki jest książę Zygmunt Korybutowicz, bratanek króla Władysława Jagiełły i namiestnik kandydata na tron czeski wielkiego księcia Witolda. Działalność polityczną i wojskową Zygmunt Korybutowicz rozpoczął na dworze swego stryja w Krakowie. Szczytem jego kariery politycznej był dwukrotny pobyt w husyckiej wówczas Pradze w latach 1422 i 1424 - 1427. Za pierwszym razem udał się tam w charakterze namiestnika wielkiego księcia Witolda. Po raz drugi przybył do Pragi w 1424 roku. Tym razem jego ambitne plany sięgały korony królewskiej. Nie mając jednak dostatecznego poparcia ze strony swoich czeskich stronników oraz działając samowolnie, wbrew woli Jagiełły i Witolda zmuszony był zrezygnować z marzeń o czeskim tronie. Próby pozyskania katolików i podjęcie tajnych rokowań z papiestwem zakończyły się klęską i obaleniem jego władzy w 1427 roku. W trzecim etapie swej kariery politycznej[1427 - 1435) Zygmunt Korybutowicz był już tylko kondotierem i najemnikiem, walczącym zarówno po stronie husytów, jak i Zakonu Krzyżackiego. Jego barwna, pełna wzlotów i upadków kariera dobiegła końca w bitwie pod Wiłkomierzem [1435], w której książę - husyta poniósł śmierć, walcząc w szeregach litewsko - krzyżackiej armii, przywódcy buntu na Litwie -Świdrygiełły.

Avalon
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-773-0169-2

Liczba stron: 150

Avalon

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 19,01 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...