Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polscy terroryści

Wojciech Lada

Polscy terroryści

31,43

 

TERRORYŚCI CZY PATRIOCI? PO TRUPACH DO WOLNOŚCI

W głośnym zamachu na pociąg w Bezdanach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Polityczni awanturnicy porywają się na najbardziej brawurowe akcje. Charyzmatyczni liderzy organizują siatkę konspiracji i tajne kursy wojskowe. Wszyscy są gotowi zginąć za wolność Polski.

Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Przeprowadzali zamachy na rosyjskich przywódców, strzelali do carskiej policji. W domach produkowali bomby, pod łóżkami ukrywali broń, spiskowali pod nosem zaborcy.

Mówili o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.

Dziś nazwalibyśmy ich terrorystami.

WOJCIECH LADA – dziennikarz. Zajmuje się historią, muzyką i literaturą. Najdłużej związany był z dziennikiem ”Życie Warszawy”, ale regularnie pisywał też do tygodników opinii, pism i portali muzycznych, a także miesięczników historycznych. W 2010 r. opublikował książkę Wielkie ucieczki, poświęconą nielegalnemu przekraczaniu granic PRL-u.

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2018-07-18

ISBN: 978-83-240-5485-5

Liczba stron: 368

Znak Horyzont

Format: 135x210mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Rok wydania: 2018

Zajrzyj do środka

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Redaktor magazynu „Focus Historia"

Adam Węgłowski

Tak, byliśmy terrorystami i mamy prawo się tego nie wstydzić! Poznajcie historie rewolucjonistów i powstańców, którzy nie bali się zadrzeć z potęgą zaborców, walcząc ofiarnie przeciw wojsku, policji i szpiclom. Historia jak z filmu sensacyjnego!

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...