Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Świętowanie. Rytuał czy rutyna?. Miesięcznik Znak, numer 667 (grudzień 2010)

Świętowanie. Rytuał czy rutyna?. Miesięcznik Znak, numer 667 (grudzień 2010)

19,99

 

Nowym numerem Miesięcznika ZNAK zapraszamy naszych Czytelników do krytycznego namysłu nad znaczeniem świętowania. Wit Szostak ukazuje nam święta przez pryzmat Wigilii w rodzinie Chochołów, Bartłomiej Dobroczyński sięga do antropologicznych źródeł rytuałów i wyjaśnia, jak wspólne przebywanie in illo tempore buduje naszą tożsamość, a Northrop Frye ukazuje nam adwent jako czas, w którym ciemność świata powoli rozjaśniana jest przez nadzieję.W debacie Państwo i Kościół - dylematy współbycia spoglądamy na mijający rok z perspektywy relacji łączących państwo z Kościołem. Głos zabierają Tadeusz Mazowiecki, Paweł Lisicki, Zbigniew Nosowski i Magdalena Środa. W numerze dużo miejsca poświęcamy również tematowi, który choć zniknął z czołówek gazet - nie przestał niepokoić. Uchwycić istotę problemu zapłodnienia metodą in vitro i spojrzeć na niego z szerszej perspektywy próbują: Andrzej Szczeklik, Andrzej Zoll i Joanna Butkowiecz Brożek.Z radością informujemy również, że do grona stałych autorów Miesięcznika „Znak” dołączyła Krystyna Kurczab Redlich - pisarka i publicystka, wybitna specjalistka problemów Europy Wschodniej! Już w numerze grudniowym jej pierwszy tekst: ”Miedwiediew, Chodorowski i my”. Zapraszamy do lektury!

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044488X

Miesięcznik Znak

Format: 178

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...