Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 793 06/2021 Ucieczka od przebodźcowania

Autor zbiorowy

ZNAK 793 06/2021 Ucieczka od przebodźcowania

22,99

 

Ucieczka od przebodźcowania

Obcięcie powiek było jedną z bardziej wyrafinowanych i okrutnych starożytnych chińskich tortur. Skazaniec z otwartymi oczami był narażony na nieprzerwany odbiór sygnałów ze świata. W konsekwencji szybko zaczynał chorować i umierał. Wielu naukowców właśnie w tej figurze widzi metaforę współczesnego człowieka.

Według badaczy z uniwersytetu w San Diego za pośrednictwem usług cyfrowych i innych mediów zalewani jesteśmy potokiem informacyjnym o wielkości ponad 10 tys. słów dziennie. Przeciążenie informacjami i ilością bodźców odbieranych z otoczenia (światło, hałas, zapachy) sprawia, że coraz częściej mamy kłopoty z koncentracją i pogarsza się jakość naszego snu. Może więc najwyższy czas, by zadbać wreszcie o „przestrzeń cyfrową” oraz „środowisko zmysłowe”, w którym żyjemy?

W jaki sposób przeciwdziałać nadmiarowi bodźców? Czy internetowy detoks ma sens? Jak odczuwano zmęczenie w przeszłości? Kim są osoby wysoko wrażliwe?

Odpowiadają:
Nicholas Carr, Michał R. Wiśniewski, Marta Sapała i Monika Baryła-Matejczuk


Ponadto w numerze:


Nowy cykl fotoreportaży. Tomek Kaczor o bohaterach codzienności

Zbigniew Mikołejko o Mein Kampf: „Kompilacja sloganów z tanich broszurek”

Mickiewicz, Sienkiewicz, Dmowski, czyli o twórcach polskiego queeru

Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego

Ula Idzikowska: Głód i strach wciąż rządzą w Sudanie Południowym

Andrzej Franaszek: Codziennie rano przypominam sobie Miłoszowe wezwanie „Zrób, co możesz”

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 0044-488X

Liczba stron: 120

Miesięcznik Znak

Format: 200x270mm

Cena detaliczna: 22,99 zł

Rok wydania: 2021

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...