Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

ZNAK 823 (12/2023) Rytuały.
Jak zwolnić i żyć uważniej

Autor zbiorowy

ZNAK 823 (12/2023) Rytuały. Jak zwolnić i żyć uważniej

26,99

 

Rytuały
Jak zwolnić i żyć uważniej


Antropolog Dimitris Xygalatas nazywa rytuały „pozornie bezsensownymi czynnościami, które nadają życiu sens”. Rytuałami mogą być msza święta czy wieczerza wigilijna, ale także ceremonialne picie herbaty, codzienna medytacja, wspólne śpiewanie hymnu na stadionie piłkarskim albo zestaw gestów, które wykonuje słynny tenisista Rafael Nadal, gdy przed każdym serwisem w identycznej sekwencji dotyka kilka razy nosa i uszu.

To powtarzalne czynności, które wydają się nie mieć żadnej bezpośredniej funkcji, ale które z jakichś powodów są dla nas ważne: uśmierzają niepokój, budują doświadczenie przynależności bądź wytwarzają poczucie wzniosłości i piękna. O znaczenie rytuałów pytamy przed jednym z najważniejszych obrzędów w naszej kulturze – świętami Bożego Narodzenia.

Czy potrafimy po swojemu świętować Boże Narodzenie? Które zwyczaje przynoszą nam poczucie zakorzenienia? Jak budować codzienne rytuały?

Odpowiadają Waldemar Kuligowski, Byung-Chul Han, Michał Cichy, ks. Grzegorz Strzelczyk, Mateusz Kubik Natalia Sosin-Krosnowska i Maria Banaszak

Sprośne sacrum. Zbigniew Mikołejko o wyuzdaniu średniowiecznych rzeźb
Biolożka lub scenarzystka? Alternatywne biografie Wisławy Szymborskiej
Jak się pisze gry komputerowe typu slow? Opowieść Karoliny Sulej

Ponadto:
Korzenie klimatycznego niedasizmu. Co dalej z polską transformacją energetyczną?
Zabicie Głupka przez ZwyrolaMateusz Górniak w Stacji: Literatura
Nierzeczywiste miasto. Łukasz Najder na dachach Łodzi
Wasz język to kosmos. Kto i po co uczy się polskiego?
Filmowe rekomendacje Diany Dąbrowskiej
Rysunkowy humor Oli Szmidy i Bardzo brzydkich rysunków

Miesięcznik Znak
Oprawa miękka

ISBN: 0044-488X

Liczba stron: 120

Miesięcznik Znak

Format: 200x272mm

Cena detaliczna: 26,99 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...