Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Achtung panzer! Uwaga czołgi

Heinz Guderian

Achtung panzer! Uwaga czołgi

7.7

(72 ocen) wspólnie z

49,90

 

Achtung Panzer! to najważniejsza praca teoretyczna poświęcona broni pancernej. Jest to książka napisana na rozkaz przez Heinza Guderiana – wschodzącą gwiazdę niemieckiej armii, jaką niewątpliwie był on w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Guderianowi powierzono zadanie spisania rodzącej się wówczas teorii wojny pancernej. Wywiązał się z tej roli znakomicie, nie ograniczył się bowiem do prostego opisu, lecz zawarł w Achtung Panzer! własne przemyślenia. Wychodząc z analizy pierwszowojennych bitew, opisu współczesnej mu techniki i organizacji armii, Guderian stworzył własny syntetyczny obraz zasad użycia broni pancernej i jej organizacji. Jego poglądy na przyszłą wojnę wywarły ogromny wpływ na kształt Panzerwaffe, a sama książka stała się bestsellerem – autor mógł sobie kupić dzięki niej swój pierwszy samochód. Achtung Panzer to dzieło, bez którego historia rozwoju wojsk pancernych i przebiegu kampanii wojennych od II wojny światowej na Iraku kończąc, wymykałoby się pełnemu zrozumieniu. Napisana jasnym i prostym językiem Achtung Panzer! jest na tyle ważna i na tyle znana, że nie może obejść się bez niej żaden poważny badacz historii II wojny światowej.

HEINZ GUDERIAN (1888-1954) – uczestnik I wojny światowej, po jej zakończeniu walczył jako oficer Freikorpsów w państwach bałtyckich, stale awansował w okresie Republiki Weimarskiej, ale jego kariera uległa wielkiemu przyśpieszeniu kiedy Hitler doszedł do władzy. Generałem został w 1935 roku, a w kampanii wrześniowej i pierwszej fazie kampanii francuskiej dowodził korpusem pancernym, w drugiej fazie walk we Francji i w ZSRS pod jego dowództwem znajdowała się już grupa (armia) pancerna. Zwolniony przez Hitlera w 1941 r., po niepowodzeniu pod Moskwą, wrócił do armii w 1943 r. na bezpośredni rozkaz Führera najpierw jako Generalny Inspektor Broni Pancernej, a następnie szef OKH. Ponownie zwolniony ze stanowiska w marcu 1945 r., uwolniony od odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie w II wojnie światowej, zmarł w 1954 r. w RFN.

Wreszcie w Polsce po 75-latach ukazuje się książka Achtung-Panzer! generała Heinza Guderiana, twórcy koncepcji niemieckiego Blitzkriegu. Jest to prawdziwa gratka dla osób interesujących się bronią pancerną i jej użyciem w I i II wojnie światowej. Każdy miłośnik broni pancernej powinien ją przeczytać.
prof.nadzw. dr hab. Politechniki Koszalińskiej Zbigniew Wawer

Książka Heinza Guderiana to jedna z kluczowych prac dotyczących wojny pancernej, jakie ukazały się przed wybuchem II wojny światowej. W powojennej historiografii polskiej była wręcz mitologizowana, choć jej treść dla wielu autorów i ogółu czytelników była nieznana. Zadziwiające, że wydano ją dopiero teraz. Należy ona do kanonu myśli wojskowej i powinna znaleźć się w bibliotece każdego czytelnika zajmującego się dziejami wojsk pancernych.
ppłk dr Juliusz S. Tym

Erica
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-623-2966-3

Tytuł oryginalny: Achtung Panzer

Liczba stron: 376

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...