Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bezpieczeństwo narodowe polski a stosunki polsko-rosyjskie

Wiatr Jerzy Józef

Bezpieczeństwo narodowe polski a stosunki polsko-rosyjskie

39,90

 

Ze wstępu:
Podstawowym zagadnieniem pracy państwowej jest zapewnienie państwu i jego obywatelom bezpieczeństwa – zarówno wewnętrznego, jak zewnętrznego. To ostatnie polega na obronie niepodległości i integralności terytorialnej państwa, a także – w miarę możności – uniknięcie wojny. Gdy to ostatnie okazuje się niemożliwe, obowiązkiem tych, którzy stoją na czele państwa, jest dobre przygotowanie państwa do wojny i prowadzenie jej w sposób ograniczający – w ramach realnie istniejących możliwości – straty ludzkie i materialne.

Zapewnienie bezpieczeństwa narodowego wymaga budowania własnej siły państwa, na którą składają się jego siły zbrojne, potencjał gospodarczy i morale narodu, a także zawieranie sojuszy z innymi państwami. Im państwo jest słabsze, tym te sojusze mają dla niego większe znaczenie, ale nawet najpotężniejsze mocarstwa nie rezygnują z budowania systemów sojuszy.

Siła państwa jest kategorią względną, zależną od relacji, w jakiej znajduje się państwo w stosunku do innych państw. Strategia polityczna musi uwzględniać położenie geopolityczne państwa, gdyż od tego, jakich ma się sąsiadów, zależy w wielkiej mierze bezpieczeństwo narodowe. Położenie geopolityczne nie jest tym samym, co położenie geograficzne. To ostatnie ma charakter całkowicie obiektywny, niezależny od tego, jak sobie swą sytuacje wyobrażają obywatele czy stojący na ich czele politycy. Natomiast położenie geopolityczne jest kategorią złożoną, na którą składają się warunki obiektywne oraz postrzeganie otoczenia politycznego przez ludzi. Z pewną przesadą powiedzieć można, że położenie geopolityczne jest takie, jak je definiują ci, którzy mają szczególnie wielki wpływ na politykę państwa i na świadomość jego obywateli…..

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-650-9656-2

Liczba stron: 126

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...