Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Biernat i inni

Teresa Michałowska

Biernat i inni

30,00

 

Tom prac prof. Teresy Michałowskiej zawiera trzy niepublikowane studia, poświęcone różnym przejawom życia kulturalnego XV i początków XVI wieku. Pierwsze z nich to szkic o Biernacie z Lublina w sposób skondensowany przynoszący informacje o niezwykłej postaci literatury polskiej okresu wczesnego renesansu. Jako autor „na styku epok” zadziwia swą wysoką kulturą literacką, a dla wnikliwego badacza zarówno jego biografia, jak i dzieła stanowią wciąż wdzięczne pole do badań.

Kolejne studium poświęcone jest towarzyskiemu kręgowi humanistów skupionych w założonej przez Konrada Celtisa sławnej krakowskiej „Sodalitas Litteraria Vistulana”. Choć jej wpływ na rozwój literatury polskiej jest nie do końca rozpoznawalny, jednak mocno się zaznaczyła w późniejszych czasach jako legenda o literackim otium renesansowych twórców.

Oryginalny temat, znany bardziej historykom niż literaturoznawcom, podejmuje ostatni szkic, poświęcony sprawie Andrzeja Gałki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XV w. Szanowany i znany wykładowca krakowskiej uczelni został zdemaskowany jako czytelnik i propagator literatury bliskiej husytyzmowi. Skandal w środowisku akademickim pogłębiał fakt, że Gałka podjął ostrą polemikę z gronem profesorskim, zarzucając mu chciwość, małostkowość i moralne nieuporządkowanie.

Szkice te, choć treściowo nie łączą się ze sobą, nawiązują do tematów niegdyś podjętych, ale zarzuconych. Przyszedł czas, żeby je przybliżyć czytelnikom, ukazując różnorodność zjawisk kulturalnych dających się zaobserwować na styku epok wciąż jeszcze kryjących przed nami wiele tajemnic.

Instytut Badań Literackich PAN
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-655-7319-3

Liczba stron: 154

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...