Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dlaczego politycy kłamią Cała prawda o kłamstwie w polityce międzynarodowej

John Mearsheimer

Dlaczego politycy kłamią Cała prawda o kłamstwie w polityce międzynarodowej

7.3

(4 oceny) wspólnie z

39,00

 

Od wieków informacja pozostaje nieodłącznym elementem gry politycznej. Politycy, sterując rozpowszechnianiem odpowiednio dobranej treści, starają się wpływać na zachowanie konkurentów, osiągać swoje cele i bronić interesu narodowego. Ale czy instrumentem sprawowania władzy może być też kłamstwo? Na ile jest ono korzystne lub zgubne dla polityków i polityki państw? Czy kłamstwo należy oceniać jako karygodne, czy też jako użyteczne narzędzie dyplomacji, nieodłączną część demokratycznego stylu życia? Czy jest złamaniem społecznych zasad, czy też moralnym obowiązkiem obrony kraju za społecznym przyzwoleniem?

John J. Mearsheimer – amerykański politolog, profesor Uniwersytetu w Chicago, zaliczany do czołowych przedstawicieli nurtu realistycznego w teorii stosunków międzynarodowych. Absolwent Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Współpracował z Brookings Institution, Center for International Affairs na Uniwersytecie Harvarda, Council on Foreign Relations. Autor The Tragedy of Great Power Politics (2001), współautor The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (2007) – książki, która znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-6969-5

Tytuł oryginalny: Why Leaders Lie: The Truth About Lying in International Politics.

Liczba stron: 192

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...