Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Drogi wychowania. Elementarz pedagogii biblijnej

Sepioło Artur

Drogi wychowania. Elementarz pedagogii biblijnej

19,97

 

Książka „Drogi wychowania”, będąca – jak wskazuje podtytuł – elementarzem pedagogii biblijnej, ułożona jest w cyklu 44 tematów podzielonych na 11 rozdziałów (po 4 w każdym rozdziale). Każdy z tematów (z obszaru wychowania) posiada stałą strukturę: „Czytaj!”, „Rozważaj!”, „Módl się!” i „Żyj Słowem!”. W ten sposób, czytając (lectio) wybrane teksty biblijne w rytmie lectio divina, będziemy rozważać (meditatio) i modlić się (oratio), by uczyć się krytycznego osądu współczesnej rzeczywistości i dojrzewać w kręgu wartości chrześcijańskich (actio).

Lekturze teksów biblijnych zawartych w książce towarzyszą proste rysunki, refleksy artystycznego czytania Anny Szadkowskiej OV. Autorka nazwała postaci swoich rysunków: Dreptuś – uczeń oraz Wychowawca – nauczyciel, gdyż wiernie towarzyszą naszej lekturze w kolejnych etapach procesu edukacyjnego. Rysunki mogą być pretekstem do rozmowy z dziećmi – uczniami na tematy wychowawcze, a pomostem między teorią a praktyką jest propozycja, która odpowiada patrystycznej funkcji operatio – działaniu (czynowi). Natomiast ks. Artur Sepioło – znany ewangelizator i duszpasterz – podpowiada, jak wcielić w życie założenia pedagogii biblijnej. Dynamice propozycji dydaktyczno-wychowawczej służą również propozycje w ramce – pytania czy problemy sformułowane przez dr Kornelię Czogalik – polonistkę i teolog., a odzwierciedlające najczęstsze postawy dzieci trochę starszych niż te, do których przemówią przygody Dreptusia.

Odbiorcy książki:
– przede wszystkim katecheci, wychowawcy i rodzice, a więc osoby bezpośrednio zainteresowane wychowaniem religijnym dzieci i młodzieży;
– wszystkie osoby, którym zależy na chrześcijańskim wychowaniu młodego pokolenia.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
– doskonała pomoc w pracy katechetycznej i duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, a także w domu w czasie tzw. Katechezy rodzinnej,
– publikacja w formule elementarza biblijnego pomoże odbiorcom odnaleźć podstawowe i najprostsze ścieżki wychowania w oparciu o tradycyjne wartości.
Autorzy: Jan Kochel, kapłan diecezji gliwickiej, teolog i pedagog, profesor nauk teologicznych, kierownik katedry Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, rzeczoznawca ds.. Podręczników przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP, członek Equipe Européenne de Catéchese (EEC), European Forum for Religious Education in Schools (EuFRES), Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego; redaktor naczelny strony Szkoły Słowa Bożego (www.ssb24.pl). Autor m.in..: Pedagogia biblijna w katechezie (2012), Duchowa pedagogia miłości (2018), Wprowadzenie do antropologii pedagogicznej (2018), Wprowadzenie do edukacji osób starszych (2020), „Tak” dla wychowania seksualnego. Wprowadzenie do katolickiej pedagogiki seksualnej (2021).

Jedność
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-814-4730-0

Liczba stron: 304

Format: 24.0x20.0cm

Cena detaliczna: 38,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...