Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

I wojna światowa na starych pocztówkach Der Erste Weltkrieg auf alten Postkarten ...

Galik Piotr

I wojna światowa na starych pocztówkach Der Erste Weltkrieg auf alten Postkarten ...

8.0

(1 ocena) wspólnie z

35,29

 

W czasach gdy nie istniały rozgłośnie radiowe ani stacje telewizyjne, natomiast prasa codzienna docierała regularnie głównie do mieszkańców miast, a więc do mniejszości ówczesnej ludności ziem polskich, rolę powszechnie dostępnego komunikatora pełniły karty pocztowe. Miały one także funkcję propagandową, informacyjną, rozrywkową, a nawet oświatową. Wybór takich właśnie kart pocztowych z okresu pierwszej wojny światowej stał się podstawą tej publikacji. Autor zwrócił szczególną uwagę na wątki i zagadnienia związane z ziemiami polskimi i ich mieszkańcami. Prezentowane widokówki tworzą cztery zbiory tematyczne - są to karty wydawane w celach propagandowych, ukazujące realistyczny obraz wojennej rzeczywistości, portrety uczestników zmagań oraz obrazujące wpływ wojny na życie ludności cywilnej.

In den Zeiten, als noch kein Rundfunk oder Fernsehsender existiert haben und die tägliche Presse hauptsächlich in die Hände der Stadteinwohner, also der Minderheit der damaligen Bevölkerung kam, spielten die Postkarten die Rolle des allgemein zugänglichen Kommunikationsmittels. Sie hatten auch Propaganda-, Informations-, Unterhaltungs-, sowie Bildungsrolle. Die Auswahl solcher Postkarten aus der Zeit des Ersten Weltkrieges liegt dieser Publikation zugrunde. Der Autor berücksichtigte vor allem Polen und polnische Gebiete. Dargestellte Postkarten bilden vier Themenkomplexe – es sind Propagandakarten, soche, die die Kriegsrealität wahrheitsgemäß zeigen, Porträts der Kämpfer, sowie diese, die den Einfluss des Krieges auf das Leben der Zivilbevölkerung darstellen.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-612-5301-3

Liczba stron: 136

Format: 23.0x17.0cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...