Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Instytucja Kolegium Elektorów w amerykańskim systemie polityczno-prawnym

Lewicki Zbigniew

Instytucja Kolegium Elektorów w amerykańskim systemie polityczno-prawnym

26,36

 

Kolegium Elektorów stanowi unikatowy element amerykańskiego systemu prawno-politycznego, nieznany w żadnym innym państwie. Wywodzi się z realiów końca XVIII w., gdy powstawały Stany Zjednoczone i trzeba było pogodzić sprzeczne interesy Unii jako całości z zachowaniem możliwie szerokiej suwerenności stanów, które tworzyły nowe państwo. Dzisiaj natomiast potrzeba utrzymywanie Kolegium Elektorów budzi wielorakie wątpliwości, a jego funkcjonowanie nie jest zrozumiałe nawet dla znacznej części wyborców amerykańskich.
Książka prof. Zbigniewa Lewickiego bardzo kompetentnie, a zarazem jasno ukazuje zarówno okoliczności powstania Kolegium Elektorów, jak i jego współczesne funkcjonowanie. Analizuje też rozmaite propozycje zmian tej instytucji wyjaśniając zarazem powody, dla których ich zrealizowanie nie jest praktycznie możliwe.
Niniejsze opracowanie jest jedynym polskim omówieniem tej złożonej problematyki. Winno zainteresować wszystkich, którzy co cztery lata śledzą fascynujący proces wybierania przywódcy wielkiego mocarstwa. Książka stanowi niezbędne kompendium wiedzy dla politologów i amerykanistów, a także dla wszystkich osób zainteresowanych przebiegiem procedur wyborczych.

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-820-9234-9

Liczba stron: 150

Format: 16.0x23.5cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...