Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Intensywny zapach ruty

Stanisława Domagalska

Intensywny zapach ruty

33,60

 

INTENSYWNY ZAPACH RUTY to wybór reportaży drukowanych m.in. w "Tygodniku Solidarność", "Powściągliwości i Pracy", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej" w latach 1978-2002. Wyboru dokonali: Elżbieta Petrajtis-O'Neill i Jan Doktór.
"Bystre oko, czuły słuch, wrażliwość na ludzi, zrozumienie ich oraz Jej sprawny język. Takie są reportaże Stasi. Nie zwracałem na nie uwagi, pracując z nią w latach osiemdziesiątych w "Tygodniku Solidarność" za pierwszej Solidarności, potem w podziemnych: "Tygodniku Wojennym" i w "Przeglądzie Wiadomości Agencyjnych". Wtedy liczyła się Jej aktywność, inteligencja, sprawność w ocenie tekstu i redagowaniu. Lecz ten ważny front walki o wolną Polskę jest już zamknięty. Zaś Jej reportaże wciąż żyją, pokazują nie tylko przemijającą rzeczywistość społeczną, lecz mówią coś o człowieku i jego wiecznych problemach". Z wypowiedzi Ernesta Skalskiego.

Stanisława Domagalska (!946-2007) - była reporterką i znaną pisarką literatury dla dzieci ("Coś", "Żegnaj smutku", "Przyszywany dziadek", "Jeszcze nie teraz"), tłumaczoną także na inne języki ("Trzy piętra zwyczajnych przygód", Kapeć"). Zakaz druku jej książek, jaki spadł na nią po podpisaniu listu w sprawie konstytucji w 1976 roku, sprawił, że "zamilkła" na długie lata. W 1981 dołączyła do zespołu "Tygodnika Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego redagowała w podziemu "Tygodnik Wojenny" i "Przegląd Wiadomości Agencyjnych", którego była współzałożycielem. Oficjalnie pracowała i publikowała w "Powściągliwości i Pracy". W 1989 powróciła do "Tygodnika Solidarność", ale już na krótko. w 1991 roku podjęła pracę w Studio Filmowym Kronika, gdzie pracowałą do końca życia. Na początku współpracowała przy Polskiej Kronice Filmowej. Później sama zaczęła robić filmy. Wyreżyserowała kilka ważnych filmów dokumentalnych (m.in. "Łódź podwodna", "Rozbitek", "Pomnik z wnętrzem"), przy wielu innych współpracowała ("Świadkowie", "Wybór Polski", "Powsytanie zwykłych ludzi").

Dom na wsi
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-610-0401-1

Liczba stron: 200

Format: 128x200mm

Cena detaliczna: 33,60 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...