Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jak przegrać II wojnę światową

Bill Fawcett

Jak przegrać II wojnę światową

5.3

(8 ocen) wspólnie z

39,00

 

Autor podjął się zadania opracowania zbioru 39 analitycznych artykułów. Bardzo przejrzysty układ książki z zachowaniem chronologii wydarzeń pozwala prześledzić okres od 1936 do 1945.
Wiele przegranych bitew i kampanii miało znaczenie dla przebiegu wojny, ale te, omawiane na kartach niniejszej książki miały bezpośredni wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie. Wiele złych decyzji po obu stronach, zarówno Aliantów (Amerykanów, Brytyjczyków, Rosjan), jak i państw Osi, decyzji, które spowodowały tysiące ofiar, pozostało bez śladu. Winni nie zawsze tracili stanowiska, a często, dzięki późniejszym sukcesom, pozostali w pamięci jako wybitni wodzowie.
Inspiracją do wydania tej książki jest wojskowa zasada , która głosi, że "Na wojnie zwycięzcą jest ten, kto popełnia najmniej błędów". Przykłady decyzji podejmowanych na różnych frontach, od Rosji po Normandię, od północnej Norwegii po Afrykę, Grecję i Kretę, w trakcie realizacji różnych operacji. Nie ma tu skomplikowanych map przebiegu operacji wojskowych, które nie zawsze są zrozumiałe dla przeciętnego Czytelnika. Jest natomiast wartka opowieść, pełna celnych sformułowań i wniosków. Polski czytelnik z uzasadnioną dumą znajdzie na kartach tej książki informacje o rodakach walczących pod Narvikiem, Monte Cassino, Falaise czy Arnhem.

Bellona
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2013-03-15

ISBN: 978-83-111-2249-9

Liczba stron: 320

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...