Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Jaruzelski Kontury osobowości żołnierza Zapis pamięci

Jaruzelski Kontury osobowości żołnierza Zapis pamięci

39,78

 

Jak to możliwe – zastanawiali się poszukujący klucza do zrozumienia drogi politycznej człowieka, który miał tak wielki wpływ na powojenne dzieje Polski – że przez 45 lat PRL, przy każdej zmianie władzy, Wojciech Jaruzelski awansował w państwowej hierarchii, nigdy nie trafił na bocznicę, ani razu nie powinęła się mu noga i zawsze szedł do góry, na sam szczyt? Jak tego dokonał?
Obserwowałem Generała przez wiele lat z różnych pozycji – zawsze z dystansu, jaki nas dzielił – poczynając od stanowiska oficera do specjalnych zleceń w Gabinecie Ministra ON w stopniu kapitana (1973–1982), i długo potem miałem zaszczyt być uważany przez niego za współpracownika.
Napisałem relację ze swego rodzaju obserwacji uczestniczącej, żeby dać jeszcze jedno świadectwo prawdy o Wielkim Polaku, Wybitnym Dowódcy, Opatrznościowym Polityku.
Nie kreuję się na świadka historii, bohatera opowiadania pt. Ja i Jaruzelski – cztery gwiazdki na pagonach kapitana i cztery gwiazdki w dystynkcji generała armii są z innej galaktyki. Zapis pamięci o Generale to mój rysunek portretu psychologicznego, osobowości bohatera, tego, jak go postrzegałem i zapamiętałem oraz jak go widzieli inni uczestnicy ówczesnych wydarzeń – oceniający podobnie.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 9788381808507

Liczba stron: 369

Cena detaliczna: 44,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...