Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kampania Cezara przeciwko Ariowistowi 58 r. przed Chr.

Faszcza Michał Norbert

Kampania Cezara przeciwko Ariowistowi 58 r. przed Chr.

7.8

(17 ocen) wspólnie z

50,00

 

Mająca miejsce w 58 r. przed Chr. kampania Cezara przeciwko Ariowistowi stanowi niewątpliwie jeden z najciekawszych etapów podboju Galii. Po zatrzymaniu migracji Helwetów i ich sprzymierzeńców Cezar wykorzystał nadarzającą się sposobność i dokonał agresji na niedawno utworzone państwo swebskie. Okazało się jednak, że pomimo początkowego zaskoczenia Ariowist i jego wojownicy stawili Rzymianom twardy opór. Germańskiemu władcy udało się nawet wymanewrować Cezara, choć ostatecznie zdecydował się przyjąć walną bitwę, która zakończyła się jego porażką. Klęska była kompletna, a państwo założone przez Ariowista w krótkim czasie odeszło w niebyt.
Autor podjął próbę ukazania opisywanego konfliktu w kontekście przemian zachodzących ówcześnie na terenach zachodniego Barbaricum. Z tego względu szczególny nacisk położył nie tylko na odtworzenie przebiegu wojny, ale również na ukazanie znaczenia galijskiego królestwa Swebów. Ich obecność po drugiej stronie Renu nie była bowiem tak rewolucyjna, jak chcieliby tego żyjący na przełomie XIX i XX w. historycy. Co więcej, autor pokusił się także o kompleksowe opisanie wojskowości germańskiej na przełomie er – warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w polskiej historiografii.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-9369-1

Liczba stron: 180

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...