Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kłamstwa Hitlera

Michael Hesemann

Kłamstwa Hitlera

6.3

(45 ocen) wspólnie z

26,90

 

Za życia Hitlerowi nikt nie odważył się zarzucić kłamstwa czy nawet mijania się z prawdą. Po wojnie führera wolno już było obciążyć wszystkim. Michael Hesemann postanowił sprawdzić, jak było naprawdę – jeśli Hitler rzeczywiście okłamywał Niemców, to dlaczego tak chętnie to akceptowali. Jak führer zauroczył Niemców?
Hesemann, obdarzony temperamentem śledczego, sięga do archiwów, historii chorób, zapisków dawnych znajomych, kontraktów, umów, raportów. Uważnie czyta dokumenty i teksty autorstwa Hitlera – jest ich wiele, Hitler uwielbiał pisać i dyktować – i skwapliwie wyłapuje przeinaczenia, świadome pomyłki, zwyczajne kłamstwa. Gdyby nie chodziło o postać złowieszczą, byłby to temat do żartów. Hesemann punkt po punkcie obala mit narodowego bohatera, nieustraszonego wodza i wizjonerskiego stratega. Hitler był kłamcą i tchórzem, ale miał talent oratorski. Pozbawiony skrupułów, przekręcał fakty historyczne i wymyślał fantastyczne scenariusze, by znaleźć usprawiedliwienie dla prześladowania przeciwników politycznych, aneksji terytoriów i zagłady Żydów. Autor daje nam przerażające świadectwo opartej na kłamstwie kariery, która doprowadziła do ludobójstwa i wojny.
Michael Hesemann (ur. 1964), niemiecki historyk, dziennikarz, publicysta i pisarz jest autorem ponad 30 książek, m.in. „Religia Hitlera”, „Mój brat Papież”, „Milczący świadkowie Golgoty”, „Pius XII wobec Hitlera”. Jego zainteresowania skupiają się na historii Kościoła katolickiego i religijnym obliczu hitleryzmu.

Świat Książki
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-794-3045-1

Liczba stron: 256

Format: 130x195mm

Cena detaliczna: 26,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...