Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kościół na stepie Zapiski z Kazachstanu

Chrostowski Waldemar

Kościół na stepie Zapiski z Kazachstanu

40,28

 

Książka “Kościół na stepie” ks. prof. Waldemara Chrostowskiego – wybitnego biblisty, laureata “teologicznego Nobla”, czyli Nagrody Ratzingera – to pozycja niezwykła w jego dorobku. Jest ona wynikiem niezwykłej pielgrzymki, którą w 2015 roku odbył autor do dalekiego Kazachstanu. Podróżował tam śladami Polaków, którzy przez dwie dekady deportowani byli przez Stalina do Azji Środkowej. Szczególnie ważnym tropem, na który się natknął, były heroiczne losy polskich księży katolickich, którzy potajmnie pełnili swą służbę duszpasterską dla rodakom na wygnaniu.

Ks. Chrostowski nieustannie natykał się tam na ślady polskości: kościoły, kaplice czy groby w stepie. Najciekawszym elementem podróży okazywały się jednak liczne spotkania i rozmowy z potomków deportowanych niegdyś Polaków. Jedni z nich marzą o powrocie do ojczyzny, dla innych rodzinnym domem stał się Kazachstan, gdzie założyli swoje rodziny.

Książka zawiera nie tylko teksty autora, lecz także zdjęcia robione przez niego podczas podróży. Przybliża czytelnikowi tło historyczne i przebieg deportacji, cytując m.in. zapiski naszych rodaków z Tainszy, Oziornoje, Pietropawłowska, Szczucińska, Astany, Karagandy, Dolinki i Ałmaty. Opisuje również współczesne życie tamtejszych wspólnot katolickich. Wszystko osadzone jest zaś w realiach dzisiejszego Kazachstanu.
Ostatnim rozdziałem jest kronika podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Kazachstanu we wrześniu 2001 roku oraz wygłoszone podczas niej przemówienia i homilie.
Książka ukazuje się w przededniu beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, czczonego jako Apostoł Kazachstanu. Odbędzie się ona 11 września 2016 roku w Karagandzie. Z pewnością jest to wyraz uznania dla kilku pokoleń działających w konspiracji polskich misjonarzy, o których również opowiada książka ks. Chrostowskiego.

Rosikon Press
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-629-8137-3

Liczba stron: 240

Format: 205x155mm

Cena detaliczna: 54,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...