Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kościół w czasach katedr i krucjat

Daniel Rops

Kościół w czasach katedr i krucjat

6.0

(6 ocen) wspólnie z

31,75

 

Kolejna wielka i pasjonująca panorama dziejów chrześcijaństwa zachodniego autorstwa Henri Daniel-Ropsa, która ukazuje się nakładem naszej oficyny. Niniejszy tom obejmuje okres od około 1050 do
1350 roku. Te trzysta lat były, jak pisze autor „najbogatszą, najpłodniejszą i najbardziej harmonijną epoką ze wszystkich”.
Autor ukazuje niezwykły ferment, twórczy zapał, rozkwit i gwałtowny postęp, dokonujące się wówczas we wszystkich dziedzinach, zarówno w sferze religijnej, umysłowej, kulturalnej, jak
i materialnej. „To czas wysokich gotyckich naw, Portalu Królewskiego Chartres, fasad Reims i Amiens, witraży Sainte-Chapelle i fresków Giotta; to czas, gdzie obok budowli z kamienia wznoszą się katedry mądrości – mistyka świętego Bernarda i świętego Bonawentury, Suma teologiczna świętego Tomasza, Chansons de geste, profetyczne dzieło Rogera Bacona i Dantego.
To wreszcie czas, kiedy rodzą się instytucje, zarówno religijne jak świeckie, stanowiące bazę dla przyszłych pokoleń, jak konklawe czy prawo kanoniczne, lub też różne formy rządów”. Ale jest to też czas krucjat, podboju Hiszpanii, ekspansji chrześcijaństwa na tereny wschodniej i północnej Europy, wypraw do Azji, czas rozkwitu i schyłku Bizancjum, czas najazdów mongolskich czy wreszcie licznych
i krwawych wojen, jakie państwa toczyły ze sobą, czy konfliktów papiestwa z potęgami świeckimi. Niemniej epoka ta „ sprawia wrażenie ładu i równowagi - …i na wiele różnych sposobów manifestowała się wówczas jedność…
Brutalna gra polityczna nie przeszkadzała Europejczykom doświadczać nieświadomie,
acz silnie, … że są członkami jednej rodziny, że bronią tych samych cywilizacyjnych wartości”

Pax
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-211-2036-2

Tytuł oryginalny: Histoire de L'Eglise du Christ - La Cathedrale des Croisades

Liczba stron: 696

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 63,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...