Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Księga Pamięci poświęcona studentom Uniwersytetu Warszawskiego poległym i zmarłym w czasie walk o ni

Pilecki Krzysztof

Księga Pamięci poświęcona studentom Uniwersytetu Warszawskiego poległym i zmarłym w czasie walk o ni

40,79

 

Książka, pionierska na rynku polskim, zawiera biogramy 128 studentów i studentek Uniwersytetu Warszawskiego poległych lub zmarłych w czasie walk o niepodległość i o granice wskrzeszanego państwa polskiego. W ponad 200-letniej historii uczelni bywały bowiem chwile, że społeczność akademicka musiała wykazać się nie tylko na polu nauki, lecz także na polu walki. Dotychczas brak było jednak dokładnych badań naukowych dotyczących udziału studentów UW w walkach o niepodległość Polski. Niniejsza praca w części wypełnia tę lukę. W wyniku kwerend przeprowadzonych w Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego i w Centralnym Archiwum Wojskowym oraz przeglądu ówczesnej prasy autorom udało się zweryfikować i uzupełnić przedwojenną listę studentów i studentek, którzy oddali życie w obronie ojczyzny w latach 1918–1921, a których nazwiska wyryto na odsłoniętej w 1924 roku tablicy pamiątkowej w Pałacu Kazimierzowskim. Z pewnością nie jest to jeszcze kompletna lista, stanowi jednak doskonały punkt wyjścia do dalszych badań na ten temat.

******

The Book of Remembrance dedicated to the students of the University of Warsaw who were killed and died during the fights for independence 1918–1921

The book, pioneering on the Polish market, contains biographies of 128 students of the University of Warsaw who were killed or died during the fights for independence and borders of the resurrected Polish state. In over 200-year history of the University, there were moments when the academic community had to prove itself not only in the field of science, but also in the field of battle. So far, however, there has been no detailed scientific research on the participation of students of the University of Warsaw in the fight for Polish independence. This book partially fills the gap. As a result of searches carried out in the Archive of the University of Warsaw and in the Central Military Archive, as well as a review of the press of that time, the authors managed to verify and complete the pre-war list of students who gave their lives in defense of their homeland in 1918–1921, whose names were engraved on the plaque unveiled in 1924 in the Kazimierzowski Palace. It is certainly not a complete list yet, but an excellent starting point for further research on the subject.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-4840-9

Liczba stron: 496

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...