Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Legendy Pomorza

Jarosław Kociuba

Legendy Pomorza

5.0

(1 ocena) wspólnie z

49,00

 

Pomorze – kraina leżąca na południowym brzegu Bałtyku – pochwalić się może bogatym folklorem i tradycjami. Położenie na pograniczu, pomiędzy Słowiańszczyzną, państwami niemieckimi oraz Skandynawią, przez setki lat wzbogacało pomorską kulturę, w swym rdzeniu słowiańską, o elementy czerpane z tradycji ludów sąsiadujących. Wytworzona w ten sposób unikatowa mieszanka kulturowa, po ostatniej wojnie dodatkowo jeszcze rozwinięta o motywy płynące z tradycji polskich, jest wyjątkowo bogata i atrakcyjna. Jednym z jej wytworów są lokalne legendy i baśnie. Opowiadają one o miłości, odwadze i wierności, piętnują zło, chciwość i zdradę. Jednak oprócz tych uniwersalnych wartości, przekazują nam wiedzę o dawnych zdarzeniach i ludziach, którzy zamieszkiwali dawniej pomorską ziemię. Podczas lektury tej książki z większym lub mniejszym zdziwieniem stwierdzimy, że w rzeczywistości wiele się od nich nie różnimy.

Jarosław Kociuba – urodzony w 1981 roku w Szczecinie, autor książek i publikacji o Pomorzu i jego stolicy. W jego dorobku znajduje się m.in. nagradzana książka „Pomorze – praktyczny przewodnik po ziemiach dawnego Księstwa Pomorskiego” (2012), album fotograficzny „Szczecin znany nieznany” (2017) oraz przewodniki turystyczne: „Kamień Pomorski w kieszeni” i „Szczecin w kieszeni” (oba wydane w roku 2018). Przez kilka lat współpracował z Magazynem Miłośników Szczecina „Szczeciner”, pisząc artykuły i opowiadania dotyczące tematyki szczecińskiej i pomorskiej.

Bratek Michał Rembas
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-955-6612-7

Liczba stron: 450

Format: 130x200mm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...