Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Leksykon buntowników

Max Cegielski

Leksykon buntowników

6.5

(125 ocen) wspólnie z

54,99

 

O książce jej autor:
Oto moja subiektywna historia buntu. Opowiedziałem ją poprzez biografie najbardziej charyzmatycznych postaci z panteonu muzyki i literatury: od bitników, Boba Dylana i hipisów, przez punk rock, po hip-hop i Magika z Paktofoniki. Dlaczego oni? Czy Jimiego Hendrixa, który był postacią absolutnie kultową dla pokolenia mojego ojca, powinny znać również moje dzieci? Joe Strummer, lider The Clash, to dla mnie ważna osoba, ale jak wytłumaczyć jego rangę mojej mamie? Po co dzisiejszym licealistom Andy Warhol czy David Bowie? Co ma wspólnego Kurt Cobain z Nirvany z Ianem Curtisem z Joy Division? Tworząc w Radiu Roxy „Leksykon buntowników”, a później jego książkową postać, próbowałem odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę łączy najdziwniejsze twarze kontrkultury. Czy ich losy splatają się w jedną opowieść? I o czym jest ta opowieść? Jedno wiem na pewno: nie znając tej historii, nie zrozumiemy, kim jesteśmy my sami.

Max Cegielski, ur. w 1975 r., pisarz i dziennikarz. Debiutował w Radiu Kolor na początku lat 90., później prowadził programy w Radiostacji, Radiu Jazz oraz BIS. Od paru lat stale związany z Radiem Roxy, gdzie prowadzi „Propagandę” oraz cykl „Leksykon buntowników”. Od siedmiu lat pracuje w TVP Kultura, jest jednym z prowadzących program „Hala odlotów”. Współzałożyciel kolektywu muzycznego Masala, z którym zdobył tytuł Antyfaszysta Roku 2004 przyznawany przez stowarzyszenie Nigdy Więcej. Jest też autorem książki „Masala” o podróży po Indiach, a także minipowieści „Apokalipso” oraz „Pijani Bogiem” – reporterskiej opowieści o sufizmie w Pakistanie. Na początku 2009 r. ukazała się jego książka „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2011 r. wydał „Mozaikę. Śladami Rechowiczów”.

Agora
ISBN: 978-83-268-1290-3

Liczba stron: 360

Format: 195x255mm

Cena detaliczna: 54,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...