Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Libertariańskie koncepcje jednostki i państwa we współczesnej amerykańskiej myśli politycznej

Magdalena Modrzejewska

Libertariańskie koncepcje jednostki i państwa we współczesnej amerykańskiej myśli politycznej

8.5

(4 oceny) wspólnie z

40,95

 

Niniejsza książka jest niewątpliwie oryginalnym i nowatorskim opracowaniem libertariańskich koncepcji jednostki i państwa. Uwzględnia ogromne zróżnicowanie wewnętrzne tego nurtu, identyfikowanego dzięki wskazaniu wspólnych idei i wątków obecnych w poglądach wszystkich filozofów libertariańskich. Ze względu na bardzo szeroki zakres podmiotowy przedstawionych doktryn prezentacja ta ma pionierski charakter w polskiej literaturze przedmiotu. Zawiera zdecydowanie więcej ujęć niż rozprawy innych autorów.

Magdalena Modrzejewska korzysta z anglojęzycznych i polskich publikacji. Swój wywód prowadzi, opierając się na najbogatszym w polskiej literaturze wyborze źródeł libertariańskich. Bardzo kompetentnie rekonstruuje spory wewnątrz libertariańskiego obozu i dokonuje jego zewnętrznej krytyki. Prezentuje imponującą erudycję i samowystarczalność metodologiczną, co szczególnie widać w rozdziale poświęconym prekursorom myśli libertariańskiej. Autorka przedstawia w nim tylko te elementy ich doktryn, które w oczywisty sposób ukształtowały libertariańską argumentację. Na uznanie i wysoka ocenę zasługuje również sposób wykorzystania źródeł i załączona bibliografia.

Magdalena Modrzejewska udowodniła, że jest badaczką zdyscyplinowaną i skrupulatną, znakomicie panującą nad przedmiotem swoich dociekań.

Prof. dr hab. Bogusława Bednarczyk

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-2924-4

Liczba stron: 236

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 40,95 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...