Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Małe ludzkie zawirowania. Opowiadania zebrane

Małe ludzkie zawirowania. Opowiadania zebrane

46,61

 

Nieznany dotąd w Polsce zbiór opowiadań jednej z najbardziej oryginalnych amerykańskich pisarek, finalistki Pulitzera i National Book Award. Książka „Małe ludzkie zawirowania” Grace Paley zachwyca bogatym językiem oraz niezwykle trafnymi i pełnymi empatii kreacjami bohaterów zmagających się z codziennością.

Twórczość Grace Paley jest prawie nieznana w Polsce, choć w Ameryce uważana jest za jeden z najoryginalniejszych głosów literatury. Poszczególne tomiki Grace Paley tłumaczono na wiele języków (wydaje się, że ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się we Francji). Ukazujący się obecnie tom opowiadań zebranych wypełnia zatem istniejącą dotąd lukę.

Grace Paley pisze przede wszystkim o małych ludzkich zawirowaniach, zazwyczaj z humorem i dystansem, ale kilka jej utworów zawartych w tej książce ma wymiar zdecydowanie tragiczny. Bez względu na to, czy pisze o miłości (i konfliktach) między rodzicami i dziećmi oraz między mężami i żonami, czy też o zmaganiach starzejących się samotnych matek lub rozczarowanych rzeczywistością organizatorów politycznych protestów, Paley zawsze z niezwykłą uważnością wsłuchuje się w rytm życia i przedstawia je takim, jakim ono jest naprawdę.

„Całe życie spędziła jako protestująca. Jak znalazła czas na wymyślenie na nowo amerykańskiego opowiadania?”

The New Yorker

WAB
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-8319-729-6

Liczba stron: 528

Format: 13.5x20.2cm

Cena detaliczna: 59,99 zł

Tłumaczenie: Monika Adamczyk-Garbowska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...