Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Manuskrypt znaleziony w piecu

Andrzej Katzenmark

Manuskrypt znaleziony w piecu

8.0

(1 ocena) wspólnie z

50,40

 

Przeciw tropieniu rękopisu przez włamywacza przemawiała pragmatyka. Któż bowiem prowadziłby tak szeroko zakrojoną operację z włamaniami i pożarem jedynie dla zawłaszczenia dziewiętnastowiecznego manuskryptu, który ani w ojczyźnie Piotrowskiego, ani za granicą niełatwo byłoby sprzedać, a tym bardziej uzyskać zań wysoką cenę? Dlatego Samuel tak usilnie poszukiwał materialnego motywu włamania, bardziej powszedniego i typowego dla ludzkiej żądzy posiadania niż manuskrypt, unikat łatwy do wyśledzenia, fant niepoważany w branży złodziejskiej. Przeto wyobrażał sobie kufry pełne złotych talarów, walizki z jubilerskimi precjozami oraz skrzynie z pozostałościami bursztynowej komnaty.
(fragment tekstu)

Podczas inwentaryzacji szkolnego strychu łacinnik Samuel dokonał ciekawego odkrycia. W poniemieckim biurku znalazł I tom „Pamiętników z pobytu na Syberyi” Rufina Piotrowskiego wydany nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego w 1860 roku. Znalezisko to stanowi pierwszy etap poszukiwań zaginionego rękopisu.
Bohater śledzi dzieje pamiętników Piotrowskiego. Towarzyszy mu w jego poszukiwaniach maturzystka Agata. Odnajdują kolejne tomy wydane przez Żupańskiego i odczytują szyfr prowadzący ich do czasów, kiedy szkoła była niemiecka. Tajemniczy napis, którego rozwiązanie znajduje się w książce, wiedzie do manuskryptu. Przedwojenny nauczyciel łaciny ukrył rękopis i zaszyfrował miejsce. Z różnych pobudek szukają skarbu także inne osoby: niemiecki potomek nauczyciela oraz szef miejscowego oddziału pewnej partii partii politycznej. Ich losy krzyżują się i splatają niekiedy. Kto przechytrzy pozostałych i zdobędzie manuskrypt?
Obok wątku sensacyjno-przygodowego rozsnuwa się powoli wątek miłosny: rozkwita uczucie między maturzystką i jej nauczycielem oraz pomiędzy parą przyjaciół Samuela. Czy amor omnia vincit, w konfrontacji z pełną emocji akcją poszukiwań zaginionego dzieła.

LSW
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-205-5625-4

Liczba stron: 250

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 50,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...