Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mit maszyny Tom 2 Pentagon władzy

Lewis Mumford

Mit maszyny Tom 2 Pentagon władzy

8.7

(3 oceny) wspólnie z

94,00

 

Pentagon władzy jest drugim tomem „Mitu maszyny” Lewisa Mumforda i rozwinięciem idei zarysowanych w tomie pierwszym – pracą powstałą, jak sam autor stwierdza pod presją obserwacji „zniekształceń, zbiorowych obsesji i kompulsji powstałych w polu megatechniki, przekierowujących nasze energie i podważających naszą zdolność do życia pełnego i duchowo satysfakcjonującego”. Zadanie, które sobie postawił, Mumford wypełnia opierając się na ogromnym bogactwie faktów i informacji histortyczno-literackich, tworząc wielką sieć diagnostyczną, umożliwiającą autorowi, a za nim czytelnikowi tej książki, problematyzację istotnych wymiarów naszej cywilizacji. Diagnoza dotyczy zarówno podstaw wyobrażeniowych i myślowych tej kultury, jak też w skutku jej instytucji. Mumford dąży do ujawnienia, jak myślimy zbiorowo jako jej twórcy i uczestnicy, i wskazuje jednocześnie konieczne pola zmiany sposobu rozumowania, by przywrócić priorytet wartości decydujących o jakości ludzkiego życia w jego wymiarze indywidualnym i dopiero wtedy społecznym.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-7765-2

Liczba stron: 748

Format: 170x205mm

Cena detaliczna: 94,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...