Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Myśli I Rozważania

Kolbe Maria Maksymilian

Myśli I Rozważania

14,81

 

Wznowiony po czterdziestu latach zbiór tekstów o. Maksymiliana Marii Kolbego, założyciela franciszkańskiego dzieła w Niepokalanowie, kapłana i męczennika. Wybór z materiałów archiwalnych Niepokalanowa (maszynopisów, rękopisów i publikacji), w tym: Pism ojca Maksymiliana Marii Kolbego, Konferencji ascetycznych – notatek słuchaczy z przemówień ojca Maksymiliana Kolbego, numerów „Rycerza Niepokalanej” i „Echa Niepokalanowa”.

Teksty ujęte w czterech grupach tematycznych wedle czterech słów kluczy charakteryzujących rozwój myśli i przestrzeń działania o. Maksymiliana: człowiek, święci, Niepokalana, droga życia. Kim jest człowiek i w czym ujawnia się jego wielkość? Wokół czego koncentrują się jego pragnienia? Co nazywa „trwałym szczęściem”, a co jedynie namiastką? Jak kształtować (znajdować?) świętość (w sobie i w relacjach międzyludzkich) w nieświętych okolicznościach i nie poddać się zniechęceniu? Co znaczy mieć Maryję za Matkę? Odpowiedzi szuka o. Kolbe z żarliwością właściwą jego heroicznej służbie Bogu. Bezkompromisowy w umiłowaniu Kościoła i oddaniu Maryi, konkretyzuje swoje rozważania w języku dalekim od nadmiaru, skondensowanym, przynależnym „Bożemu gwałtownikowi”. Niekiedy zapisuje kilka akapitów, innym razem notuje kilka zdań bądź jedną sentencję.

Myśli i rozważania to zbiór różnorodny: od tekstów stronicowych, przez wyimki z rekolekcji rzymskich, notatki z medytacji, fragmenty konferencji, po wezwania modlitewne i maksymy życia duchowego. Edycję wzbogacają fotografie z zasobów Archiwum w Niepokalanowie, w zamknięciu książki znajduje się kalendarium życia o. Maksymiliana.

Pax
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-211-2050-8

Liczba stron: 128

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...