Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Niepokorna orkiestra medialna Dyrygenci i wykonawcy polityki informacyjnej w Polsce po 1944 roku

Tomasz Goban-Klas

Niepokorna orkiestra medialna Dyrygenci i wykonawcy polityki informacyjnej w Polsce po 1944 roku

34,07

 

Media, zarówno kontrolowane jak i niezależne, odgrywały kluczową rolę w trudnej historii Polski po II wojnie światowej. Wartościowa i ważna książka Tomasza Gobana-Klasa nie tylko opisuje szczegółowo walkę tych dziennikarzy, którzy chcieli pisać prawdę, ale także przedstawia porażający obraz kontroli politycznej prasy. Książka, oparta na materiałach archiwalnych oraz własnych studiach autora, jest cennym uzupełnieniem naszej wiedzy o tym okresie.

Madeleine K. Albright
była Sekretarz Stanu USA, autorka rozprawy
Poland. The Role of the Press in Political Change
Waszyngton D.C, 12 marca 2005


Książka opowiada o dyrygowaniu mediami od góry oraz lawirowaniu i podwójnym myśleniu od dołu. Dramatycznie przedstawione dzieje protestów 1956, 1968 oraz Solidarności są połączone z analizą funkcjonowania mediów w tych okresach. Książka ukazuje historię polskiego dziennikarstwa, której wiele stron zginęło w gąszczu oświadczeń, podziemnych publikacji oraz partyjnych dokumentów. Goban-Klas klarownie przedstawia dynamikę tworzenia a potem niszczenia monopolu medialnego partii.

Jane L. Curry
profesor programu Fulbrighta, Hoover Institution Uniwersytetu Stanforda,
autorka angielskiego tłumaczenia Czarnej Księgi Cenzury PRL
San Jose, Kalifornia, 24 lutego 2005

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 838996435X

Liczba stron: 344

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...