Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nowy car

Steven Myers

Nowy car

7.4

(230 ocen) wspólnie z

31,22

 

Były szef moskiewskiego biura „New York Timesa”, Steven Lee Myers, śledził Putina na długo przed ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. Dziennikarz stworzył najpełniejszą i najbardziej zajmującą relację z jego dojścia do władzy. Napisana z wielkim rozmachem opowieść o rosyjskiej potędze i prestiżu przedstawia chłodnego i wyrachowanego przywódcę z ogromną ambicją i kilkoma skrupułami. Gdy świat negocjuje z rosyjskim najeźdźcą, większego znaczenia nabiera próba zrozumienia Putina i motywów jego działania. Władimir Putin objął urząd w 2000 roku jako reformator, obniżając podatki i rozszerzając prawa własności, zaprowadzając porządek i zapewniając dobrobyt milionom ludzi, których jedynym doświadczeniem demokracji we wczesnych latach po upadku Związku Radzieckiego były niestabilność, ubóstwo i przestępczość. Jednocześnie jednak zapoczątkował nowy autorytaryzm – nieustępliwy w brutalnym tłumieniu opozycji oraz stanowczy politycznie i militarnie w regionach takich jak Krym i Bliski Wschód. Nowy car to znakomicie udokumentowana i zbadana biografia jednego z najważniejszych i najbardziej destabilizujących światowych przywódców w najnowszej historii. Steven Lee Myers od 2002 roku przez ponad siedem lat z przerwą mieszkał w Rosji, gdzie był korespondentem zagranicznym podczas rządów Władimira Putina i bezpośrednim świadkiem wielu zdarzeń opisanych w tej książce, takich jak wojna w Czeczenii, przygotowania do olimpiady w Soczi, pomarańczowa rewolucja na Ukrainie czy aneksja Krymu. Wcześniej pracował w Nowym Jorku i Waszyngtonie, a u schyłku drugiej wojny w Zatoce Perskiej przebywał w Bagdadzie.

Sonia Draga
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-666-6192-9

Tytuł oryginalny: The New Tsar

Liczba stron: 704

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 59,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...