Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Od Sclavinii do Polanii Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów

Władysław Duczko

Od Sclavinii do Polanii Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów

3.0

(1 ocena) wspólnie z

44,90

 

Od Sclavinii do Polanii to próba nowego spojrzenia na zagadkę, jaką było pojawienie się na arenie europejskiej władztwa Piastów, które miało własną dynastię, siłę militarną i wykazywało wielką energię w działaniu, a o którego początkach nie wspominały żadne ówczesne źródła pisane. Na tle dziejów średniowiecznej Europy środkowej ukazana została specyfika piastowskiego władztwa.
Książka daje nam wgląd w funkcjonowanie struktury państwa będącego prywatną własnością jednej rodziny, wprowadza w świat militarnych konfrontacji i aliansów matrymonialnych. Poznajemy kulisy przełomowej decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu, podjętej nie pod przymusem, ale w wyniku trafnej analizy sytuacji, która doprowadziła go do przekonania, że podstawą jego polityki powinno być parcie na zachód i stanie się jego częścią, na własnych warunkach.
W książce poruszana jest problematyka ekonomiczna, znaczenie kontaktów z największym animatorem ówczesnego handlu, Skandynawami, przez których Piastowie zostali włączeni do najbardziej zyskownej wymiany – handlu ludźmi. Przy tej okazji będzie się można dowiedzieć, czy to prawda, że Mieszko I był wikingiem.

Trzecia Strona
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-645-2632-9

Liczba stron: 272

Format: 15.5x22.5cm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...