Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Odejść w cień Każdy miał swój PRL

Jolanta Czartoryska

Odejść w cień Każdy miał swój PRL

37,00

 

Już drugie pokolenie Polaków otrzymuje wybiórczą i szczątkową wiedzę o realiach Polski w latach 1945–1989, czyli o PRL. Powszechna indoktrynacja trwa. Ocet i pałowanie to jedyne komunikaty sączone do głów tych, którzy urodzili się w ostatnim trzydziestoleciu. A ich rodzice i dziadkowie? Zagubieni, często bezradni i porażeni kłamstwami, zamykają się w sobie i unikają sporu.
Na szczęście są też tacy jak Jolanta Czartoryska, autorka ważnej powieści Odejść w cień, wydanej w 2012 r., lecz przemilczanej przez media. Dzięki dyskusji starego aparatczyka z przyszłym politologiem w książce zawarty został uczciwy opis realiów tamtych czasów i prawdziwych dylematów, jakie było trzeba wówczas rozwiązywać. Jolanta Czartoryska rozumie te dylematy i docenia to, co w PRL zostało zrobione. Dając świadectwo prawdzie, daje równocześnie przykład innym, by nie milczeć wobec oczywistych kłamstw o okresie PRL.


Jerzy Domański
redaktor naczelny tygodnika „PRZEGLĄD”

Jolanta Czartoryska – rocznik 1954. Z przypadku – prawnik prowadzący wiele lat własne kancelarie, emerytowany radca prawny; z miłości do prawdy – historyk po doktoracie; z konieczności pisania – publicystka w prasie regionalnej i ogólnopolskiej; laureatka wyróżnień tygodnika „Newsweek” oraz „Rzeczpospolitej” i „Deutsche Welle”; autorka artykułów naukowych i publicystycznych oraz książki Każdy miał swój PRL. Opowiadania nostalgiczne (2021); wielbicielka etosu Ani z Zielonego Wzgórza oraz admiratorka intelektu Agathy Christie; pianistka-amatorka i rękodzielniczka; kobieta słowna i dobrze zorganizowana.

Bookplan.pl
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-958-5702-7

Liczba stron: 284

Format: 14.3x20.5cm

Cena detaliczna: 37,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...