Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Podróż przez Krainę Małp

Schasz J.A. M.D. [Gerrit Paape]

Podróż przez Krainę Małp

18,26

 

Podróż przez Krainę Małp Gerrita Paapego z 1788 r. to XVIII-wieczna holenderska powieść podróżniczo-przygodowa, która stanowi satyryczny komentarz do przełomowych dla historii ówczesnej holenderskiej Republiki wydarzeń i typowych dla epoki oświecenia zjawisk. Główny bohater powieści, podróżując po krainie zamieszkiwanej przez mówiące ludzkim głosem małpy, staje się świadkiem sytuacji, które wydają mu się nadzwyczaj znajome. Uczestniczy w niekończących się, bezproduktywnych zebraniach małpiego politycznego gremium, obserwuje chaos panujący w małpim państwie, doświadcza opartej na manipulacji brudnej politycznej gry i w końcu na własne oczy widzi „egzekucję” prowadzącą do samounicestwienia małpiej społeczności. Paape, zabierając czytelnika do fikcyjnej Krainy Małp, obnaża mankamenty holenderskiego społeczeństwa i aparatu państwa pod koniec XVIII w.: w zawoalowany sposób krytykuje namiestnika Wilhelma V, spory na holenderskiej scenie politycznej oraz ideę rewolucji ugrupowania „patriotów”, która przeprowadzana bez odpowiedniego przygotowania, mogła zakończyć się tak, jak wieszczy autor – krwawą hekatombą, nie osiągając zamierzonych celów. Podróż jest tym samym przestrogą przed konsekwencjami złych politycznych decyzji i krytyką głupoty, która wykorzystywana przez władzę, staje się śmiertelnie niebezpieczna.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-818-0760-9

Liczba stron: 137

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...