Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)

Sebastian Piątkowski

Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)

8.0

(1 ocena) wspólnie z

50,00

 

Książka przedstawia historię Radomia w latach wojny i okupacji, we wszystkich możli-wych do przebadania jej aspektach. Otwiera ją rozdział poświęcony miastu w ostatnich latach przed wybuchem wojny. Część kolejna przedstawia wydarzenia w Radomiu we wrześniu 1939 r., m.in. działania militarne oraz szeroko rozumianą sytuację ludności cy-wilnej. Kolejne rozdziały zostały poświęcone strukturom niemieckiej administracji cywil-nej i gospodarczej, formacjom policyjnym oraz szczątkowym strukturom administracji polskiej. Dalsze części przedstawiają przemiany ludnościowe oraz politykę Niemców w sferze gospodarki, szkolnictwa, opieki społecznej i kultury. Obszerne rozdziały dotyczą polityki eksterminacyjnej wobec ludności polskiej oraz procesu Zagłady ludności żydow-skiej. Ostatnia część książki to omówienie lokalnych struktur i działalności konspiracji wojskowej i cywilnej, a także przedstawienie losów miasta i jego mieszkańców na przeło-mie 1944 i 1945 r. Tekst uzupełniają aneksy, zawierające dane o osobach eksterminowa-nych przez Niemców oraz zaangażowanych w działalność podziemną.

IPN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-809-8390-8

Liczba stron: 776

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...