Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rozważania o dyplomacji

Adam Czartoryski

Rozważania o dyplomacji

6.9

(10 ocen) wspólnie z

119,00

 

Pierwsze pełne wydanie traktatu księcia Adama Czartoryskiego, ministra spraw zagranicznych Rosji, uczestnika obrad kongresu wiedeńskiego, "niekoronowanego króla Polski", wreszcie założyciela
paryskiego stronnictwa Hotel Lambert.
Napisane w szlachetnym monteskiuszowskim stylu "Rozważania o dyplomacji" uważane są za summę przemyśleń wybitnego Europejczyka na temat polityki zewnętrznej.
Istotną część książki stanowi studium Marka Kornata pt. Reforma dyplomacji i legitymizm narodów objaśniające kontekst historyczny, genezę najbardziej dojrzałego traktatu politycznego w dawnych
dziejach Polski, jak też znaczenie "Rozważań…" dla współczesnej Europy.

Adam Jerzy Czartoryski (1770 1861) – polski książę, mąż stanu, szef rządu ostatniego niepodległego Królestwa Polskiego, wielki dyplomata polskiej emigracji polistopadowej, uchodzący powszechnie za jedynego poważnego kandydata do tronu oswobodzonej Polski, w praktyce reprezentant polskich dążeń w Europie, przyjmowany na obcych dworach jak przywódca suwerennego państwa. Stał na czele sławnego Hotelu Lambert, za pośrednictwem którego wpływał na losy wielu państw europejskich, prowadząc jawną i tajną dyplomację. Za młodu przyjaciel cara Aleksandra I, później jego minister i jeden z najbardziej zaufanych doradców. Jeden z najwybitniejszych polityków w historii Polski.

Marek Kornat (autor posłowia) – wielokrotnie nagradzany, w tym najbardziej prestiżową nagrodą Klio, polski historyk, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Członek Rady Naukowej Instytutu Historii PAN.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-4713-2

Liczba stron: 631

Format: 150x215mm

Cena detaliczna: 119,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...