Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sny o potędze Koncepcje i wątki imperialne w polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX wieku

Adam Danek

Sny o potędze Koncepcje i wątki imperialne w polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX wieku

9.0

(1 ocena) wspólnie z

62,00

 

Adam Danek wziął na swój warsztat naukowy problematykę imperialną w polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX w. Podjął się zatem omówienia tematyki, która na „pierwszy rzut oka” wydawałaby się nieco zaskakująca, żeby nie użyć określenia „egzotyczna” (w znaczeniu: osobliwa). Jak to bowiem możliwe, że w Polsce międzywojennej – która po wielu latach zaborów odzyskała dopiero w 1918 r. niepodległość – pojawiły się już niemal na samym początku jej istnienia ciągoty imperialne? Nasz kraj stanął przecież wtedy przed znacznie ważniejszymi wyzwaniami związanymi z odbudową swej państwowości. (...) Znamienne, że mimo to niejednemu naszemu ówczesnemu intelektualiście i politykowi marzyła się wielka Polska.
Prof. dr hab. Marek Maciejewski

Zamiarem autora książki jest zestawienie i analiza idei politycznych formułowanych przez myślicieli i działaczy ugrupowań politycznych w Polsce pierwszej połowy XX wieku, które autor określa mianem polskiego imperializmu. Autor zastrzega, iż przy tym wszystkim jego zamiarem jest takie ujęcie problematyki imperializmu, które operowałoby tym terminem jako opisowym i niewartościującym, w sposób pozbawiony momentów ideologicznych czy emocjonalnych.

Książka Adama Danka niewątpliwie wypełnia lukę obecną w rodzimej literaturze naukowej. Nie było dotąd pracy, która usiłowałaby omówić te zagadnienia w sposób kompleksowy (…). Generalnie bowiem omówienia i analizy polskich projektów imperialnych pojawiały się dotąd zazwyczaj w pracach przyczynkarskich, dotyczących myśli czy działalności poszczególnych ideologów, myślicieli i środowisk politycznych. Brak jednak było syntetycznego ujęcia tej problematyki w całokształcie polskiej myśli politycznej, ponadto specyfiką ujęcia Danka jest to, iż analizuje on myśl polityczną omawianych przez siebie postaci oraz środowisk jako właśnie imperialną sensu stricto.
Dr hab. Rafał Łętocha, prof. UJ

Ignatianum
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-761-4526-6

Liczba stron: 438

Format: 155x230mm

Cena detaliczna: 62,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...